Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Смањена носивост

Смањена носивост 24 maj 2012 06:25 #2251

Јато Легхорн кокошака је имало добру носивост чак и на температурама испод -10 . Све је било у реду до 2 недеље пред Ускрс. Тада , ( изгледа да сам погрешио ) одлучујем да се кокошке третирају против птичије куге. То сам урадио тако што сам хватао једну по једну кокошку и ветеринарка је укапавала медикамент у нос и у око. Пар дана после тога носивост је толико опала да је проценат носивости био око 10 % .
Распитивао сам се шта би могло бити. Неко је рекао да је носивост смањена услед реакције организма на вакцину. Друго - стрес . Итд.Ова слаба носивост траје већ 2 месеца !
Пре недељу дана позвао сам другу ветеринарку и она је обишла кокошињац , погледала да ли унутра има кондензације , да ли је простирка сува , да ли и колико има ектопаразита и сл. погледала је храну - кукуруз пре свега ... није одмах предпоставила шта може да буде узрок драстично смањене носивости. 2-3 дана касније ветеринарка се јавила и предложила да се кокошкама даје КОЛИВЕТ и АМИНОВИТАМ . Моје питање није да ли је добро ово што је вет. препоручила , јер верујем јој. Него , шта се ово дешава са мојом живином ? Има ли ико представе , да ли се некоме дешавало нешто слично ?
Напомињем да су кокошке старе око 13 месеци , исхрана им није драстично мењана ... Храну правим сам по некој таблици , где осим сточне креде додајем и минерално'витамински микс кој добијам из Немачке а користи се у органској производњи јаја .Кокошке су на испусту. Већ размишљам да напустим Легхорн и да останем само на Голошијанима јер код њих се десила краткотрајно смањење носивости и брзо су се стабилизовали.Значи у исто време су и Голошијани третирани . Једина разлика је што су Голошијани код ранијег власника већ једном третирани против куге па су могуће боље припремљени на овако нешто.
Људи , шта ово може да буде ???

Хвала унапред , здраво били.
Poslednja izmena: 24 maj 2012 06:42 od Александар.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Смањена носивост 24 maj 2012 09:42 #2253

  • dr.dzek
  • dr.dzek's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 93
  • Primljeno zahvalnica: 11
  • Karma: 1
Jedna ispravka na ovaj tekst. Kokoske su najverovatnije tretirane protiv atipicne kuge peradi, a ne protiv "pticije kuge". POZDRAV!!!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Смањена носивост 24 maj 2012 14:07 #2254

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
New Castle( atipicna kuga zivine) je bila vakcina, sigurno. Nego,nije bitno.
Period nosivosti traje oko 52 nedelje. Pre toga ide period uzgoja od nekih 17 nedelja.
Nakon zbira ovih cifara ide period mitarenja i drastican pad nosivosti. Ovo je posebno izrazeno kod visokoproizvodnih rasa,Leghorn bas na pr.
Vakcinacija( stres) prolazno uticu na smanjenje nosivosti.
Verovatno znate da li je bilo mitarenja kad je nosivost pala.
Nakon mitarenja se u intenzivnoj proizvodnji takve kokoske salju "pod noz" i menja se citavo jato.
Ovo je opste znanje sa fakulteta na osnovu koga pisem. Ima ovde kolega koji se bave zivinom, pa ce mozda znati detaljnije da Vam odgovore i ako je moguce, pomognu na neki nacin.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Смањена носивост 24 maj 2012 20:43 #2255

  • dr.dzek
  • dr.dzek's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 93
  • Primljeno zahvalnica: 11
  • Karma: 1
Odgoj traje 17-18 nedelja, pa eksplatacija 52 nedelje, one su sada stare 56 nedelja tako da je pad nosivosti nastupio 3 meseca ranije. U sledecem ciklusu mozete ocekivati 10-15% manju nosivost nego pre mitarenja. Ovo su podatci za kavezni sistem drzanja, a obzirom da su kokoske na ispustu verovatno su ranije usle u ciklus mitarenja.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Смањена носивост 24 maj 2012 22:13 #2256

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Znaci, podaci nam se slazu.
Nego, mene brine ovo sto gospodin rece da je nosivost pala na samo 10% ako sam dobro razumeo.
To se ne uklapa ni u kakve literaturne podatke.
Da nosivost padne za 10% to je ok. Ali da padne na 10% i na tome ostane, to vec nije normalno.
Licno mislim da se 10% pada nosivosti u ekstenzivnom uzgoju i ne odrazava puno na ekonomsku dobit i da moze da se gura i dalje sa istim jatom.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Смањена носивост 25 maj 2012 07:35 #2258

Да , погрешно сам написао [/i][/i][/i]. Као што је написао Хардвет то је : [/b]''New Castle( atipicna kuga zivine)'' .
Да је носивост смањена 10 % никакав проблем не би био. Ево најновијих података : садашња носивост је 25 % , значи 2 месеца после вакцине. И још један интересантан податак - не само што су смањиле носивост него су и јаја од тада ситнија нарочито у почетку престанка ношења.Покушаћу још да тражим напољу : по сенику , по жбуњу и сл. да не носе негде другде ( мада сам већ више пута тражио ) .Имам једну коку Сасекс и она је раније сјајно носила, чак и током зиме , сада , ни 1 јаје у последњих 2 месеца.(?) Нису се митариле и мислим да се коке носиље више исцрпе у кавезном систему , мада то је моје искуство које не мора бити правило.
Здраво били , хвала на одговорима.
Александар
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box