Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Slabo srce

Slabo srce 10 jun 2012 18:14 #2313

  • TadicM
  • TadicM's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Svinja stara oko 2g ,u poslednje vreme slabije jede i brzo se zamara,veterinar ju je pregledao nema upale ,i kaze da je najverovatnije slabo srce, a moguce i da ima vodu u plucima.Stavili smo je u prostoriju gde je hladovina vidi se da je veselija i bolje jede.Zanima me dali to moze da se leci i ako neko moze da mi preporuci terapiju.Moj veteinar nema iskustva sa takvom vrstom lecenja.Verovatno ce vecina reci da je resenje klanje ,ali problem je sto je ta svinja ljubimac moje dece,odgajena je na flasicu jer je bila odbacena od krmace.Nadam se da ce se neko javiti sa nekim savetom
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Slabo srce 11 jun 2012 15:19 #2314

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Ako je sa sigurnoscu utvrdjeno da je u pitanju slabost srca, zaista se tesko nesto moze uciniti.
Lekovi koji se koriste kod ljudi( i kod pasa i macaka), nemaju adekvatne preporuke za doziranje kod ostalih zivotinja.
Poseban problem je sto svinjama lekove ne mozete davati "na usta", odnosno, svinji ne mozete davati tablete i kapsule na standardni nacin.
One jednostavno ne znaju tako da progutaju lek i jedino sto mozete ostati bez prstiju ako pokusate da lek nagurate ka grlu.
Znaci, nema preporuka za doziranje kod svinja, niti im se moze dati na adekvatan nacin.
Srcana slabost je hronicna, kao i kod ljudi. Takodje je neizleciva, samo se moze drzati pod kontrolom. Kad se vec voda nakuplja u plucima, situacija jec prilicno ozbiljna i nije u ranom stadijumu.
Nisam Vam nista pomogao, ali takva je situacija sto se medicine tice.
Mislim da je skoro nemoguce naci veterinara koji je lecio tu "bolest" kod svinje.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Slabo srce 11 jun 2012 18:53 #2315

  • TadicM
  • TadicM's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Prvo da vam se zahvalim na javljanju,
i da kazem da razumem sve sto ste rekli ,ali ipak zelim da pokusam sa lecenjem.Dosta sam citao o ovoj temi na www.vef.unizg.hr bolesti srca i krvnih zila, i vidim da se tu govori o lecenju vecine domacih zivotinja kada su upitanju srcani problemi.
I pokusao sam sa davanjem diuretika spiranolakton 25mg svaki drugi dan ,vidim da se zivotinja mnogo bolje oseca.Lek sam joj dao tako sto sam tabletu ubacio u komadic slanine,koji je ona halapljivo progutala.
Dali mi mozete reci koja je uobicajena terapija kod pasa kod ovakvih problema,dali je uspesna i ako jeste dali postoji mogucnost da deluje i kod svinja?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Slabo srce 11 jun 2012 22:39 #2316

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Posto reaguje na Spironolakton, to je dokaz da zaista ima pojacanog nakupljanja tecnosti (u plucima na pr., kao sto je kolega nasao pri pregledu).
Spironolakton je jako kvalitetan diuretik, deluje tako sto pospesuje izbacivanje tecnosti mokrenjem.
U veterini se obicno koristi jedan drugi, iz iste grupe, a to je Furosemid( Edovet bolusi).Jeftiniji, brzo deluje, ali trosi odredjene hemijske elemente iz organizma.
Dalje, vrlo bitno je u terapiji koristiti Enalapril. Ima kompleksno delovanje na srce i krvne sudove, osnova je terapije srcane insuficijencije pasa i macaka.
Doziranje i nacin upotrebe ne mogu pisati javno na forumu, takvo je pravilo kuce koje smo kolege i ja odredili. Razlog je prost.Zloupotreba...
Odgovor na pitanje da li deluje kod pasa... Vecinom deluje, s tim da je potrebno redovno pracenje i individualno podesavanje doza, slicno kao i kod ljudi...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Slabo srce 11 jun 2012 22:41 #2317

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
PS Dobro je da hoce da uzima lek maskiran u neki ukusan zalogaj. Vrlo neobican detalj u vrlo neobicnom pokusaju da uradimo nesto zajedno...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Slabo srce 13 jun 2012 07:27 #2320

  • TadicM
  • TadicM's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 9
  • Karma: 0
Odlucio sam da pokusam sa enalaprilom,
sto se tice doziranja upravljacu se prema preporukama sa sajta www.vef.unizg.hr od 0.5mg/kg na 24h.
Kada je furosemid(lasix) u pitanju nisam ga davao iz razloga jer moze prouzrokovati gubitak kalijuma i ostalih minerala sto je opasno po srce.
Zanima me vase misljenje u vezi koriscenja spironolaktona ,dali on izaziva prekomerno lucenje bitnih materija iz organizma,i njegovo koriscenje sa enalaprilom?Malo sam citao i po stranim sajtovima ,vidim da imaju lek bas u kombinaciji ova dva sa pimobendanom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Oglasi za posao

veterina.info fan box