Naši ljubimci ponekad mogu da nestatu iz našeg vidnog polja, ali nikada i iz naših misli. Kada ih ostavimo same kod kuće, nije nam svejedno. Psi su nestašni, mogu da naprave neku štetu u kući, a nije redak slučaj i da odlutaju kada shvate da vlasnik nije kraj njih. Osim toga, istraživanja pokazuju i da psi mogu da budu pod jakim stresom kada ostanu sami u kući.

psi mobilni telefon aplikacija

Na sreću, razvojem tehnologije danas smo u mogućnosti da motrimo na njih i dok smo odsutni. Video nadzor i sigurnosne kamere za kućne ljubimce su rešenje koje nam pomaže da uvek držimo na oku našeg psa, mačku ili bilo kog drugog ljubimca.

Kamere za kućne ljubimce pomažu vlasnicima na taj način što im omogućavaju da tokom čitavog dana nadziru svoje krznene prijatelje, ali ne samo to. Danas se na tržištu prodaju sigurnosne kamere sa dvosmernim audio signalom, pa možete dresirati vašeg psa da se navikne na ovakav vid komunikacije, i možete koristiti svoj glas kako biste ga umirili i utešili čak i kada ste stotinama kilometara daleko.

Šta sve treba da poseduje kvalitetna sigurnosna kamera i kakvu kameru odabrati za nadzor kućnih ljubimaca, pročitajte u narednim redovima.

Najpre procenite kakve su vaše potrebe za video nadzorom

Mnogo je razloga zbog kojih vlasnici žele da nadgledaju svoje pse dok su odsutni od kuće. Neki od vlasnika se plaše da pas ne odluta od kuće i zato žele da u svakom trenutku znaju šta njihov ljubimac radi dok je sam. Drugi hoće da dok su na poslu mogu da vode računa o svojim novim štencima ili tek usvojenim psima. Neki se pak žele pobrinuti da njihovi psi ne prave probleme i štetu u kući.

Šta god da je vaš motiv za postavljanje sigurnosnih kamera za kućne ljubimce, pre nego što odaberete kameru ili sistem, obavezno razmotrite najvažnije karatkeristike video nadzora.

Najvažnije osobine kamera za kućne ljubimce

Navodimo nekoliko bitnih karakteristika o kojima bi vlasnici morali da razmisle prilikom izbora sigurnosnih kamera za monitoring pasa ili drugih kućnih ljubimaca u zatvorenom ili na otvorenom prostoru:

-          audio ili dvosmerni audio signal;

-          daljinski video nadzor putem mobilne aplikacije;

-          noćno snimanje;

-          detekcija pokreta;

-          Wi-Fi konekcija;

-          funkcije pan, zoom i tilt.

Zavisno od vaših specifičnih potreba, unutrašnja ili spoljašnja sigurnosna kamera treba da poseduje bar neke od ovih funkcija, a najbolje da ih ima sve. Ali, da krenemo redom.

Ugao snimanja i rezolucija

Rezolucija i ugao snimanja kod nadzorne kamera razlikuju se od modela do modela. Ugao snimanja je aspekt koji u stvari pokazuje koliko je vidno polje vaše kamere. Ako imate psa koji je puno star, ili psa sa hendikepom, jasno je da se oni ne kreću puno, pa ugao snimanja neće biti toliko važan.

Međutim, ako je vaš pas nestašan i stalno u pokretu, onda će biti jako važno da nabavite kameru sa mnogo većim uglom snimanja kako bi mogla da pokrije celokupno polje aktivnosti.

Većina kamera za kućne ljubimce je u nekom od HD formata. Full HD kamera 1080p će moći da snimi znatno više detalja u odnosu na kamere slabije rezolucije i odlična je opcija za nadzor životinja i njihovih aktivnosti.

Dvosmerni sistem komunikacije

Imate mogućnost da bilo kad i bilo gde posmatrate vašeg psa kako spava ili jede i to je svakako veoma dobro, ali šta ako se on iz nekog razloga uznemiri i potrebno je umiriti ga? Rešenje je dvosmerni sistem komunikacije.

Ovakvi modeli kamera imaju i zvučnik i mikrofon, što daje mogućnost glasovne komunikacije sa kućnim ljubimcem. To može biti odličan način da još više ojačate međusobni odnos dok ste vi, na primer, zaglavljeni u saobraćajnoj gužvi, a pas vas nestrpljivo čeka jer je navikao da ste u to vreme već pokraj njega.

Funkcija noćnog snimanja: proverite šta vaš pas radi noću

noc pas u kuci

Kamera sa funkcijom noćnog snimanja omogućava video nadzor čak i u uslovima kada svetlo nije upaljeno ili kada je osvetljenost prostorije slaba. Tako možete da proverite šta vaš ljubimac radi tokom noći a da ne morate da ustajete iz kreveta. Ako radite noćne smene, onda obavezno kupite kameru koja ima funkciju noćnog snimanja.

Senzor pokreta i zvuka sa alarmom

Kamere novije proizvodnje većinom imaju senzore pokreta i zvuka pri čemu korisnik putem aplikacije na svom mobilnom telefonu dobija upozorenje uvek kada senzori registruju sumnjive pokrete ili zvukove.

Memorija kamera za kućne ljubimce

Nekim danima ćete biti veoma zauzeti i nećete biti u mogućnosti da proverite video zapise tako često. Zato je veoma važno kako ćete skladištiti prikupljene podatke. Tri popularne opcije za skladištenje video zapisa su:

-          Cluod (Oblak) – opcija se zasniva na čuvanju vaših video zapisa, snimaka ili fotografija na serveru i većina proizvođača kamera za kućne ljubimce će vam omogućiti ovu uslugu opciono;

-          SD kartica – će vam omogućiti da sami izaberete količinu podataka koju možete skladištiti na njoj. Kada napunite staru SD karticu, možete je zameniti novom.

-          Interna fleš memorija – znači da ne možete da proširite memoriju za skladištenje video zapisa, ali se ona može lako kombinovati sa nekom drugom vrstom skladištenja podataka.

Aplikacija za kontrolu nadzora preko mobilnih uređaja

pas telefon aplikacija

Mobilna aplikacija ima ključnu ulogu kod video nadzora za kućne ljubimce. Ona u stvari predstavlja komunikacionu vezu između vašeg pametnog telefona i sigurnosne kamere. Većina aplikacija se može preuzeti besplatno, uz razne premijim dodatke. Pre nego što preuzmete aplikaciju uverite se da li podržava sve funkcije koje su vema potrebne, kao što je na primer podrška za detekciju pokreta I zvuka.

Wi-Fi konekcija

Mnoge kamere za kućne ljubimce imaju konekciju sa vašim telefonom preko Wi-Fi-ja. Obratite se svom internet provajderu kako biste bili sigurni da živite u oblasti gde je dobra pokrivenost mreže. Za dobru brzinu i pouzdan Wi-Fi nadogradite vaš ruter.

Alternativa mogu da budu kamere sa Bluetooth-om, s tim da je opseg pokrivenosti mrežom u tom slučaju limitiran.

Šta je sa nagibom, rotacijom, pomeranjem i zumiranjem?

Neki proizvođači nude kamere za kućne ljubimce koje imaju dobra ugao nadgledanja pod uslovom da ih stavite na pravo mesto. Ali ako je vaš pas aktivan i nepredvidiv, bolje je da kupite sigurnosnu kameru sa mogućnošću rotacije od 360 stepeni u odgovarajućem pravcu. Neki modeli kamera su tako dizajnirani da se mogu podizati i spuštati i mogu lagano rotirati oko svoje ose.

Zaključak

Današnje tržište je preplavljeno modelima sigurnosnih kamera brendova iz celog sveta, tako da ćete imati ogromnu mogućnost izbora.

Izaberite kameru koja ima rezoluciju minimum 1080p, koja je današnji standard i sigurno će zadovoljiti vaše potrebe za video nadzorom, iako se danas već uveliko prodaju i kamere sa UHD rezolucijom, koja vam za početak neće biti neophodna. Osim toga, važno je da kamera ima dvosmernu audio komunikaciju jer svaki pas voli da čuje glas svog vlasnika u bilo koje vreme. Neophodnost za ostalim funkcijama zavisiće od vaših konkretnih potreba, rase psa, njegovog uzrasta, temperamenta i vaših zajedničkih navika.

Kupite najnovije odgovarujuće sigurnosne kamere za kućne ljubimce i pomozite svom psu da uvek bude smiren i bez straha, a vi budite spokojni, jer ćete u bilo kom trenutku, na bilo kom mestu moći da bacite pogled na vašu kuću i proverite da li je sa vašim ljubimcem sve u redu.

001 čovek i pas prijateljstvo

Svi mi znamo za tvrdnju da je pas čovekov najbolji prijatelj. Međutim, da li ste se zapitali zašto je to tako, šta se skriva iza tog čudesnog prijateljstva? Zašto su nam psi toliko verni i zašto ih toliko volimo?

Već duže od 15.000 godina ljudi i psi žive zajedno, zbog obostrane koristi i zato što su i psi, kao i ljudi, društvena bića. Psi dele 99% svoje DNK sa vukovima, ali se razlikuju od njih po svojoj društvenosti, po otvorenosti kako prema drugim psima, tako i prema ljudima.

Odnos čoveka i psa je svojevrsna simbioza – čovek je pripitomio psa kako bi sebi olakšao preživljavanje, a s druge strane, čovek je bio potreban psu iz istih razloga. Tako je bilo nekad, a tako je i sada. Za porodice koje čuvaju psa (ili pse), život bez njihovih ljubimaca bio bi prazan. Većina vlasnika pasa reći će vam da svog ljubimca smatraju članom porodice. Posvećuju mu puno pažnje i vremena, a ne štede ni novac na njega i kupuju razne predmete za negu pasa.

Kako je nastao izraz „Pas je čovekov najbojli prijatelj“

Izraz „pas je čovekov najbolji prijatelj“ potiče iz SAD. Davne 1870. godine dogodio se jedan sudski proces pred Vrhovnim sudom SAD, u kome je oštećeni tužio svog komšiju koji mu je ubio psa zato što je jadna životinja neovlašćeno ušla na komšijin posed (dvorište). Vlasnik psa je tvrdio da je za njega smrt psa potpuno ista kao i smrt člana porodice.

Mladi perspektivni advokat Džordž Grejam Vest zastupajući u ovom procesu vlasnika psa, izjavio je:

„Pas je jedan od retkih apsolutnih, nesebičnih prijatelja koga čovek može imati u sebičnom svetu koji ga okružuje, prijatelj koji se nikad ne ponaša nezahvalno ili izdajnički.“

Ova tvrdnja se stalno iznova i iznova potvrđuje, a upravo iz nje potiče izraz "Pas je čovekov najbolji prijatelj".

Psi nas čine srećnima

Bez obzira da li glasno laju i živahno skaču pozdravljajući svog valsnika kada se ovaj vrati kući, da li cvileći mole za poslasticu, ili jure svog vlasnika po kući noseći u zubima povodac pokazujući na taj način vlasniku da žele da zajedno izađu u šetnju, psi su uvek tu da izmame osmeh na čovekovom licu. Da odagnaju trenutne brige.

Nakon što preživite još jedan naporan dan u svom životu, kada stignete kući tu je vaš verni prijatelj – pas, koji će svojim ponašanjem po svaku cenu pokušavati da vam skrene pažnju i tako učiniti da se osećate bolje.

Upravo zato, nije ni malo slučajno što je ovo čudesno prijateljstvo kroz istoriju bilo inspiracija mnogih pisaca koji su u svojim delima pisali o posebno odnosu između čoveka i psa.

Psi su više od kućnih ljubimaca

Bilo da je reč o ovčarskim psima koje čuvaju stoku i ovce dok ove mirno pasu, ili o psima koji pružaju podršku slabovidim i slepim osobama – psi na razne načine pomažu ljudima u svakodnevnim aktivnostima . Neke zadatke koji mu se nameću u svakodnevnom životu čovek ne bi ni mogao da ispuni bez pomoći psa.

Psi pomažu i u sprečavanju mnogi zločina, čuvaju naše posede, otkrivaju eksplozivne naprave, obučeni su da nanjuše drogu, spasavaju ljudske živote... Tako psi u stvari čine da se osećamo bezbednije.

Psi su čuvari našeg zdravlja

Ukoliko planirate da počnete da živite zdravim životom, dopustite da se vašoj porodici pridruži i jedan pas! Život sa psom ima mnoge benefite po zdravlje vlasnika, kao što su:

  • Psi produžavaju životni vek vlasnika;
  • Smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti;
  • Ublažavaju alergijske smetnje kod dece;
  • Smanjuju stres i ublažavaju negativne posledice stresa.

Čak i onda kada pas ne doprinosi direktno poboljšanju našeg zdravlja, njegova bezuslovna ljubav i odanost vlasniku je neprocenjiva. Pas pokazuje veliku empatiju prema svom vlasniku. On je uvek tu kada ste bolesni, tužni, usamljeni. Voli vas i u trenucima kada ste mrzovoljni, nepristojini, džangrizavi. I čini se da pas čoveka razume bolje nego što ga drugi ljudi razumeju, na nivou koji je čoveku nedokučiv. Zato se pas i smatra za čovekovog najboljeg prijatelja.  

Selidba važi za jednu od najstresnijih situacija u životu svakog čoveka. A kada su u pitanju naši kućni ljubimci, situacija je još gora. U svom tom haosu koji se dešava tokom priprema za selidbu, pas postaje potpuno zbunjen, ne razume zašto su sve te kutije, torbe i ostale stvari svuda oko njega. Zato svaki vlasnik ima zadatak da pomogne svom četvoronožnom prijatelju da što lakše prebrodi ovo veoma neprijatno iskustvo.

Za selidbu se prvo pripremite vi

Pre nego što počnete da pripremate psa za selidbu, prvo se pripremite sami. Napravite detaljan plan selidbe i zapišite sve što vam padne na pamet a za šta smatrate da je bitno u postupku preseljenja.

Ako selidbu želite da poverite nekoj agenciji, važno je da ona bude pouzdana. Raspitajte se kod prijatelja koji su se skoro selili i pogledajte ponudu agencija za selidbe na internetu. Ponuda je široka, a svaka agencija na sajtu ima detaljan opis svojih usluga. Ipak, ako pronađete neku adekvatnu agenciju, najbolje je da stupite u direktan kontak sa njenim službenicima.

Priprema psa za selidbu

Nakon što napravite plan za selidbu i pronađete pouzdanu agenciju, vreme je da se posvetite svom ljubimcu. Psi se adaptiraju relativno lako na nove situacije, ali ima mnogo toga što bi trebalo da se uradi. Pre svega, ostanite smireni, ponašajte se pozitivno i provedite više vremena družeći se sa vašim kućnim ljubimcem.

Uz adekvatnu pripremu i preduzimanje određenih radnji, situaciju možete učiniti manje bolnom za vašeg psa. A evo i kako.

Počnite na vreme pripreme za preseljenje

Pokušajte da sačuvate dnevne rutine vašeg psa što više možete. Psi su stvorenja koja se drže navika. Oni odlično zapažaju promene u svom životnom prostoru. Drastične promene u neposrednom okruženju mogu biti šokantne za pse. Jeste li ikada obratili pažnju na to kako vaš pas reaguje kada uzimate kofer iz ormana? Da ne bi ste uznemirili svog ljubimca, potrudite se da proces pakovanja za selidbu teče laganim tempom. Ako odjednom eliminište sve njegove rituale, vaš pas će verovatno na to odreagovati na neželjen način.

Pre nego što postupak selidbe uopšte počne, možete preduzeti izvesne korake u simislu procesa navikavanja vašeg ljubimca na novo okruženje u kome će se naći nakon useljenja u novi dom. Povedite ga na neka slična mesta ili improvizujte tako što ćete pokušati da simulirate novo okruženje. Ako se selite na novu lokaciju u istom gradu, možete da prošetate psa do novog komšiluka i predstavite ga budućim komšijama. Uostalom, nije na odmet da unapred znate da prvi komšija ima mačku kako se ne bi desilo da zbog vašeg psa ona završi na vrhu nekog drveta, pokušajući da pobegne od njega.

Uverite se da vaš ljubimac ima ažurirane ID podatke sa vašim trenutnim brojevima telefona i novom adresom. Ako niste sigurni u vezi nove adrese, onda unesite podatke vašeg bliskog prijatelja ili člana porodice koji bi mogao da preuzme odgovornost za psa u hitnom slučaju.

Na dan selidbe obratite posebnu pažnju na psa. Smestite ga u izdvojenu sobu, obezbedite mu omiljene igračke, vodu za piće i udoban prostor za spavanje. Držite vrata zatvorena i stavite znak na vratima koji obaveštava one koji se tuda kreću i članove porodice da ne otvaraju vrata. Tako ćete izbeći situaciju da vaš pas zbog velike gužve pobegne dok se iznose stvari iz stana.

Pripremite vašeg psa za put

pripremite psa za putovanje

Potrudite se da vaš najbolji prijatelj bude bezbedan tokom puta. Ne ostavljajte ga samog u vozilu i obezbedite dovoljno svežeg vazduha u automobilu. Pratite vremensku prognozu i pokušajte da izbegnete vožnju po najvećoj vrućini. Ako se selite na udaljeno mesto, spakujte užinu i vodu za vašeg ljubimca za putovanje u automobilu. Hranite ga lagano, psi imaju osetljiv stomak.

Budite spremni na razne situacije: Držite u pristupačnoj torbi medicinsku dokumentaciju, brojeve mikročipova i najnoviju fotografiju u slučaju da se nešto nepredviđeno desi i da se vaš pas odvoji od vas.

Pronađite neki smeštajni objekat koji prima i kućne ljubimce ako je potrebno da prespavate tokom puta.

Pomozite vašem ljubimcu da se navikne na svoj novi dom

pas kuća

Ne dozvolite psu da puno istražuje bez vašeg nadzora sve dok se ne uverite da je kuća potupno bezbedna po njega. Raspakivanje je obično dug proces i polovina punih kutija će sadržati predmete koje će vaš pas želeti da žvaće ili jede.

Ako imate ogradu u dvorištu prošetajte po obodu dvorišta i proverite da li postoji neka rupa ili slabo mesto na ogradi koje pas može da probije. On će, pre nego što se adaptira na novo okruženje, sigurno pokušati da krene u potragu za svojim doskorašnjim domom.

Vašem psu će sigurno trebati izvesno vreme dok ne nauči gde može da boravi u novom domu a gde ne. Zato morate da odvojite vreme kako bi ste mu pomogli da se što pre snađe u novom životnom prostoru.

Upoznavanje novog komšiluka treba da bude postepeno. Toliko novih stvari može da bude previše za vašeg psa. Upamtite, on čuje mnogo više i mnogo bolje nego vi. Vaš pas možda nikada ranije nije video bazen, ili čuo zvuk tupkanja lope sa košarkaškog terena. Trudite se da tokom upoznavanja vaš ljubimac shvati kome je dozvoljeno da bude u vašem okruženju a ko je „opasan stranac“.

Kada postavljate stvari za vašeg psa u novom domu, pokušajte da održite neku konzistenciju. Ako je njegova korpa ili prostirka za spavanje bila u dnevnoj sobi preko puta televizora pre selidbe, postavite je ponovo na isto mesto. Probajte da postavite predmete koji su mu poznati oko njegovog mesta za spavanje. Ako pas ima svoje predmete u blizini, to će mu sigurno pomoći da se relaksira i da se udobno smesti.

Vratite se u rutinu što je brže moguće. Duge šetnje sa psom po novom komšiluku omogućiće mu da se brže prilagodi novom okruženju.

I za kraj, upamtite da je selidba velika promena za sve koji u njoj učestvuju. Vaš pas ne razume zašto više nije u svom uobičajenom okruženju. Držite ga na povocu kad god ste napolju. Još jednom ponavljamo: svaki pas će pokušati da pobegne u svoj stari dom ukoliko im se ukaže prilika za to. I to će trajati sve dok se potpuno ne navikne na svoj novi dom.

Putovanje sa kućnim ljubimcem predstavlja najjednostavnije rešenje ukoliko ne želite da se odvajate od njega na duži vremenski period, ili jednostavno vašu životinju smatrate punopravnim članom porodice koji zaslužuje odlazak na odmor zajedno sa vama.

Ako vaš put podrazumeva let do određene destinacije, proces pripreme ljubimca i dokumentacije može biti vrlo stresan za obe strane, ali je neophodno proći kroz nekoliko koraka u cilju bezbednog i komfornog leta. U nastavku teksta se nalaze osnovna uputstva za pripremu ovakvog putovanja.

Dokumentacija i dozvole za putovanje

Bilo da duže vreme planirate put, ili ste slučajno naišli na jeftine avionske karte, kućni ljubimac kao društvo na putovanjima je uvek primamljiva ideja. Za putovanje avionom koje uključuje i njega, potrebno je nešto ranije početi sa prikupljanjem dokumentacije. U tu svrhu ćete sigurno obići veterinarsku stanicu, kontaktirati aviokompaniju, a vrlo često i ambasadu zemlje u koju putujete.

Veterinarska stanica

Neizostavan deo dokumentacije se pribavlja u veterinarskoj stanici, gde vaš kućni ljubimac prolazi određene preglede i dobija potvrdu da je spreman za putovanje. Dokumenti kućnog ljubimca uključuju sledeće:

  • Pasoš - ovo je osnovni identifikacioni dokument životinje koji se izdaje u veterinarskoj stanici. Sadrži podatke o vlasniku kao i osobine životinje (rasa, starost, pol i slično). Dobijanje pasoša podrazumeva i elektronsku identifikaciju, odnosno obeležavanje mikročipom.

  • Veterinarski sertifikat - ovaj dokument sadrži podatke o zdravstvenom stanju vašeg ljubimca i potvrdu o ispunjavanju svih uslova za kretanje životinje u međunarodnom prometu. Sertifikat potvrđuje da je vaš ljubimac vakcinisan protiv besnila i da je prošao titra test antitela na besnilo. Sertifikat izdaje veterinarski inspektor.

  • Potvrda o zdravstvenom stanju životinje koja se vadi najkasnije 48 sati pred put.

Sa pribavljanjem dokumenata treba da počnete blagovremeno, s obzirom na to da ih je nemoguće sve dobiti ako zahtev podnesete nekoliko dana pred put. Razlog je činjenica da životinja ne može da se podvrgne svim potrebnim pregledima i analizama u tako ratkom roku. Vakcinacija protiv besnila se sprovodi već od trećeg meseca starosti, a da bi organizam adekvatno odreagovao na vakcinu, potrebno je da prođe barem dve nedelje.

Titra test se radi najranije mesec, a najkasnije šest meseci nakon vakcinacije. Od datuma obavljanja ovog testiranja mora da prođe bar tri meseca kako bi vaš kućni ljubimac bio spreman za putovanje. Tri meseca pred polazak na put vadi se pomenuti veterinarski sertifikat, a najkasnije 48 sati pred sam letje potrebno pribaviti i potvrdu o zdravstvenom stanju.

Aviokompanija

Važan korak je blagovremena rezervacija avionske karte prilikom koje treba da naglasite vašu nameru da povedete i kućnog ljubimca. Broj životinja je ograničen na letovima, a ograničenja postoje i kada je u pitanju njihova vrsta i težina, pa pre samog putovanja njihov prevoz mora biti potvrđen od strane svih aviokompanija koje su naznačene na vašoj karti.

Većina aviokompanija dopušta prevoz životinja u putničkoj kabini ukoliko one zajedno sa transporterom teže do 10 kg. Sve preko toga podrazumeva smeštanje u prtljažnik aviona.  Budući da neke kompanije ne dozvoljavaju prevoz u prtljažniku, potrebno je da vaš ljubimac bude adekvatno pripremljen za put, tako da svojim ponašanjem i mirisom ne ometa vas i druge putnike.

Najčešće aviokompanije prihvataju da prevoze samo pse i mačke, uz manje ili veće izuzetke. O svim specifičnim karakteristikama ljubimca potrebno je da ih obavestite na vreme, kako biste izbegli nesporazume pri dolasku na aerodrom. Prijavu za let je potrebno izvršiti najmanje dva sata pre poletanja, kako bi se na vreme obavile sve formalnosti.

Ambasada zemlje u koju putujete

Ukoliko su vaši kućni ljubimci psi ili mačke, nećete imati mnogo posla oko pribavljanja dokumentacije, jer su oni česti pratioci svojih vlasnika na letovima i osim standardnih papira, ne zahtevaju mnogo zalaganja. Ipak, nije dovoljno samo odobrenje od strane aviokompanije za prevoz životinja. Iako može zvučati čudno, postoje države koje nisu prijateljski nastrojene prema ulasku životinja na njihovu teritoriju.

Ovakvih država je malo, ali je svakako poželjno da se u odgovarajućoj ambasadi raspitate o svim uslovima i mogućnostima putovanja sa kućnim ljubimcem kroz određenu zemlju.

Na primer, u pojedinimislamskim zemljama Bliskog istoka prevoz životinja nije dozvoljen. Izuzetak su sokolovi, koji u arapskim zemljama predstavljaju statusni simbol bogataša i šeika, pa su pravila prema njihovim vlasnicima blagonaklona, u odnosu na vlasnike pasa, mačaka ili bilo kojih drugih životinja.

Takođe, države poput Velike Britanije i Švedske propisuju izuzetno stroga pravila za ulazak životinja, kao što je višemesečni karantin gde se proverava da li je životinja zaražena i opasna. Aviokompanije ne snose odgovornost ukoliko se pojave problemi pri ulasku vaših životinja u neku državu, pa je neophodno da se sami na vreme informišeteo svemu.

Kako pripremiti kućnog ljubimca za put?

Koliko god se ovaj proces vama činio napornim, za vašeg kućnog ljubimca je još stresniji jer on nema svest o tome šta ga čeka i zašto menja okruženje. Za životinje je naročito stresno putovanje u prtljažniku aviona, gde su temperatura, pritisak vazduha i zvukovi često drugačiji nego u putničkoj kabini, pa to dovodi do različitih reakcija i ponašanja.

Životinjama je ulazak u avion dozvoljen isključivo u adekvatnim transporterima, koji često moraju imati tačno određene dimenzije, u zavisnoti od pravila koje propisuje aviokompanija.

Kada su u pitanju letovi kompanije Air Serbia, dopušten je prevoz životinja koje zajedno sa transporterom ne teže više od 8 kg. Životinje su smeštene zajedno sa vlasnicima u putničkoj kabini, dok se prevoz u prtljažniku ne dozvoljava. U transporter možete ubaciti ćebe ili neku igračkicu, vodeći opet računa o težini.

Najbitnija stvar je da budete sigurni da vaš kućni ljubimac može bezbedno da podnese put. Ovo može da vam potvrdi samo veterinar. Kako biste ga pripremili za višečasovni let, najbolje je da ga izmorite neposredno pred polazak igrom, kako biste bili sigurni da će veći deo puta prespavati. Pripazite na hranu koju mu dajete, jer kao i kod ljudi, i životinje mogu da pate od mučnine tokom putovanja. Odlična prevencija za ovaj problem su određeni lekovi koje prepisuje veterinar.

Pet (un)friendly destinacije

Pažljivo se raspitajte o tome kako će vaši kućni ljubimci biti prihvaćeni tamo gde planirate da boravite. Praksa pokazuje da je u Grčkoj vrlo teško pronaći smeštaj koji će biti blagonaklon i prema životinjama, dok je Španija omiljena destinacija onih koji je posećuju u društvu ljubimaca. Na Majorci postoje hoteli koji svoju uslugu ciljano prilagođavaju i životinjama, uz dodatnu novčanu naknadu.

Na Kipru čak postoji i plaža za pse. Nalazi se u Aja Napi, nosi naziv Louma, i predstavlja jedinstven primer ovakvih plaža na celom Mediteranu. Pariz je takođe srdačan prema kućnim ljubimcima svojih posetilaca, pa gotovo u svakom lokalu možete boraviti zajedno sa svojom četveronožnom pratnjom.

Koliko košta putovanje sa kućnim ljubimcem?

Ako ste čvrsto odlučili da vam na putovanju pravi društvo i vaš kućni ljubimac, budite spremni na dodatne troškove koji variraju u zavisnosti od destinacije i aviokompanije čije usluge koristite.

Vakcinacija, čipovanje i pasoš, zajedno sa analizom krvi mogu da vas koštaju između 10 000 i 12 000 dinara. Uzmite u obzir da neka dokumentacija koju pribavite važi duži vremenski period, kao pasoš, pa će u skladu sa tim troškovi biti manji nakon što ga jednom dobijete. Ova cena obuhvata i veterinarski sertifikat i takse.

Cena transportera se kreće od 70 do 200 evra, a naknada za kućnog ljubimca prilikom leta zavisi od same aviokompanije.

Ukoliko ste na vreme obavili sve formalnosti, prikupili informacije i pripremili svoje ljubimce za put, ostaje da obratite pažnju na još neke sitnice u cilju sigurnog putovanja. Ponesite povoce, rezervne ogrlice i posude za hranu. Takođe, kada stignete na vašu destinaciju posvetite mu više pažnje nego inače kako bi se lakše navikao na novo okruženje i uživao u putovanju koliko i vi.

Znamo da svog ljubimca želite da vodite svuda sa sobom. On je deo vaše porodice - zajedno gledate filmove, pripremate mu hranu i vodu, uveseljava vas kada imate loš dan. Međutim, kada dođe period odmora sve postaje previše komplikovano. Većina smeštaja nije pet-friendly, odnosno ne dozvoljavaju da svog ljubimca povedete sa sobom na put. Mi izdvajamo za vas Top tipove smeštaja ako putujete s ljubimcem, kako vaš krznati prijatelj ne bi morao da vas tužno čeka dok vi putujete.

Hoteli i ljubimci

Ako tokom svog putovanja odsedate u hotelu, morate razmišljati unapred. Pet-friendly hoteli su oni koji ne samo da dozvoljavaju da sa sobom povedete svog ljubimca, već su ljubimci kod njih dobrodošli. Ovo zapravo podrazumeva da će vaš ljubimac imati prilike da uživa u svom spa danu, da ćete moći da platite uslugu čuvanja i da će moći da se hrani u hotelu. Ovi hoteli uglavnom naplaćuju pet fee, odnosno dnevnu taksu za boravak vašeg ljubimca. Ponekad ćete se sresti sa nepovratnim depozitom ukoliko najavite dolazak i ovog člana svoje ekipe.

Sajtovi kao što je Booking.com pružaju kao dodatni filter izbor pet-friendly hotela, što može značajno da olakša vašu pretragu. Uz to, možete da dodate i druge filtere poput cene, zahtevanih dodatnih usluga i slično, a sajt će vam prikazati najpovoljnije ponude koje ispunjavaju vaše zahteve.

25395340 1763948803637242 1638616432 n

Ljubimci u iznajmljenim apartmanima

Kada kažemo da iznajmljivanje apartmana može da vam pruži udobnost koju imate i u svom domu, zaista tako i mislimo. Vrlo često apartmani dozvoljavaju da povedete svog ljubimca sa sobom, tako da atmosfera postaje potpuna. Zajedno možete da uživate u svim prednostima svog stana dok ste na odmoru.


Brojni sajtovi imaju mogućnost pretrage pet-friendly apartmana, ili ih prosto imaju u ponudi. Obično ovu uslugu nude visoko kvalitetni apartmanski smeštaji, koji više nisu strani ni na našim prostorima, pa recimo luksuzni apartmani u Beogradu mogu biti odličan izbor. Pogotovo planirate da iz nekog drugog grada Srbije, svratite u glavni grad, sa svojim kućnim ljubimcem.

Hosteli i ljubimci

Danas je sve više hostela koji su svoja vrata otvorili kućnim ljubimcima. Iako ne tako česta pojava u Srbiji, u inostranstvu već postoji baza pet-friendly hostela koji nude različite usluge. Imajući u vidu to da je hostel obično smeštaj koji je jeftiniji od hotela, ne treba očekivati poseban tretman za svog krznatog prijatelja.

Postoje i određena pravila koja se moraju poštovati, kao na primer da on mora da odsedne sa vama u privatnoj sobi - nikako u sobi koja se deli sa više ljudi, iako je ona povoljnija. Takođe, očekujte dodatne takse sa odsedanje svog ljubimca.

25436468 1763948793637243 2136888381 n

Kratka putovanja

Kada su u pitanju kratka putovanja sa ljubimcima, treba znati da smeštaj kao što je stan na dan, obično nije naklonjen kućnim ljubimcima. Zašto? Razlog je prost - prekratko ćete se zadržati da bi potencijalno Vaš ljubimac napravio “veći nered”.  Takođe, vaši ljubimci možda neće voleti preveliki napor za tako kratko zadržavanje, pogotovo ako menjate više stanova na jednom putovanju.

Ukoliko morate povesti svog ljubimca na ovakav put, najbolje je da potražite neko od prihvatilišta koja su namenjena upravo ljubimcima koji ne mogu da podele smeštaj sa svojim gazdom. Oni će na toj lokaciji dobiti hranu, vodu, kupanje, šetnju, u zavisnosti od prihvatilišta koje ste izabrali i usluga koje ste spremni da platite. Ono što je prednost je da će vaš ljubimac biti na sigurnom i toplom mestu. Svakako, ovo ne znači da treba odustati od potrage. Jedina mana je što će ona možda malo duže trajati.

25437193 1763948806970575 1981040908 n

Budite spremni

Kada budete krenuli na put sa svojim ljubimcem, postoje određeni uslovi koje morate poštovati. On mora da bude zdrav, i većina smeštaja zahteva potvrdu vašeg veterinara o zdravlju ljubimca. Dobićete posebnu oznaku za svoju sobu koja mora biti sve vreme na vašim vratima dok ste vi u njoj sa svojim ljubimcem. Naravno, lepo ponašanje vašeg prijatelja se podrazumeva.

Pored ovoga, imamo određene preporuke za vas kako bi put protekao bez problema:

  • Popišite veterinarske ambulante u blizni puta kojim se krećete do svoje destinacije;
  • Popišite veterinarske ambulante u blizini svog smeštaja;
  • Ponesite posude za hranu i vodu;
  • Ponesite igračke za svog ljubimca;
  • Imajte kod sebe osnovne lekove;
  • Ponesite prvu pomoć;
  • Obezbedite poslastice za svog ljubimca kako biste ga nagradili zbog dobrog ponašanja. 

Strana 1 od 8

Prijavi se

Pretraži sajt

Poslednje na forumu

  • No posts to display.

Oglasi za posao

veterina.info fan box