Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Prvi pripust kod junica

Odg: Prvi pripust kod junica 18 feb 2013 22:34 #4095

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Samo da dodam da ti prstenovi imaju za uzrok i razlike u zimskoj, odnosno letnjoj ishrani, tako da ljudi ne shvate pogresno i po broju prstenova odredjuju broj teljenja po automatizmu.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 19 feb 2013 11:13 #4099

  • Feniks
  • Feniks's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 25
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 1
Upravo tako.Primer je dat samo kao ilustracija kako se odražava negativan promet mikroelemenata na organizam,ali se ne može pouzdano koristiti kao metod za određivanje starosti.
Što se tiče same juvenilne karlice, telenje je "lakše" kod mlađih,nedovoljno zrelih, prvorotkinja(jer su veze karlice fleksibilnije).Problem nastaje kod grla, koja su dovoljno stara(formirana karlica),i neadekvatno hranjena (uznapredovala osifikacija karličnih veza).U takvim slučajevima veliku ulogu ima dobro poznavanje pelvimetrije, prognoza(dovršiti porođaj eventualno carskim rezom) i glavni porodiljski princip:"Ništa ne povrediti"(koliko je moguće,naravno).Snaga četiri prosečno snažna čoveka je maksimalna sila koja se sme primeniti u situaciji forsiranog izvlačenja ploda(veterinar je taj koji komanduje,ostali slušaju i rade šta im se kaže).Porođaj je bila i ostala svetla tačka naše struke(mi rešavamo probleme koje su stvorili drugi).Govorim iz ličnog iskustva.Iza sebe imam solidan broj, prirodnim putem dovršenih, telenja(u tri slučaja precervikalnih torzija porođaj je dovršen carskim rezom).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 28 mar 2013 09:33 #4361

  • Medzid
  • Medzid's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 63
  • Karma: 2
Poštovani doktori uz lep pozdrav želeo bih da pitam, Imam junicu teška je nešto preko 300 kg crveni holštajn /malo mešana krv čisti holštajn majka i bik verovatno simentalac/ jer sam je kupio stara 10 meseci pre 21 dan je tražila bika, i tačno juče drugi put ponovo znači tačno na 21 dan, šta se dešava kod nje polni žar je tako izražen da ceo dan i naveče nije imamla mira, rikala na druge dve junice skakala. e sad ja sam planirao da je pustim pod bikom ili osemenim nekim sitnijim semenom kad bude bila na 400 kg. a to će negde biti VII VIII mesec do tad će ona na svaki 21 dan da traži e sad mene interesuje da posle toliko traženja a ne oplodi se ne nastanu neke komplikacije kod nje da se jednostavno ućuti. Eto čuo sam priču da posle IV puta ako se ne osemeni ili pod bikom prestaje da traži bika.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 28 mar 2013 12:39 #4363

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Ako pazljivo citas sve sto smo napisali ja i moje kolege dosada na ovoj temi , videces i sam da nema nikakve bojaznosti da junicu prvi put osemenis tek posle 16 meseci.Da , tacno je da ce ona traziti ( biti u estrusu-gonjenje) svakih 18-23 dana, ali to ne predstavlja problem kada bude doslo vreme za osemenjavanje.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Prvi pripust kod junica 28 mar 2013 18:10 #4367

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Nece "pregoreti", nije to sijalica :)
Sve sto smo pisali na ovoj temi ranije, stoji da je tako i dalje.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Medzid

Oglasi za posao

veterina.info fan box