Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: kratki repovi kod ovaca i jagnjadi

Odg: kratki repovi kod ovaca i jagnjadi 19 mar 2012 10:14 #1906

  • draganpan
  • draganpan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 12
  • Karma: 0
Ako sam dobro razumeo gumica se moze stavljati i odraslim ovcama
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: kratki repovi kod ovaca i jagnjadi 19 mar 2012 10:23 #1907

  • Medzid
  • Medzid's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 63
  • Karma: 2
Ja sam malo rizikovao tako da sam gumice one sto iskoristim kod malih jaganjaca stavio ovcama i bez problema su im opali repovi naravno dosta duže vremena im se suše i opadaju u odnosu na jagnjad. Posle 15 do 20 dana sa kleštima običnim odsečem deo repa do gumice na 1/2 sm udaljenosti onda skidam gumicu i to posle samo zarasta veoma brzo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: kratki repovi kod ovaca i jagnjadi 19 mar 2012 22:52 #1919

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Ovo stvarno jeste rizik, ali svi vole da se igraju doktora...:)
Na koliko komada si uradio i da li je nekad bio neki problem?
Nikad ne bih predlozio nesto nalik ovim intervencijama, jer medicinskih posledica moze biti isuvise.
Prosto receno, isuvise veliki rizik + sto takav nacin odstranjivanja repova nigde nije predlozen za odrasle jedinke. Za odrasle je jedina zvanicna metoda hirurskim putem( ne sekira i panj). U principu se jako retko radi, osim ako na pr. pas nacne rep i rep ostane da visi.
Ovce su po literaturi zivotinje koje tesko podnose bol. Moje iskustvo je po prilicno drugacije, ali svakako nije preporucljivo igrati se gumicama :)
Zivotinja usled infekcije moze biti izgubljena, a sa repom joj se nista ne moze desiti a da joj tako direktno ugrozi zivot.
Ovo je dobronamerni savet, kao i uvek...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: kratki repovi kod ovaca i jagnjadi 20 mar 2012 09:54 #1924

  • Medzid
  • Medzid's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 63
  • Karma: 2
Hvala dr Hardvet uradio sam na 30 kom i ni sa jednom nisam imao problema u smislu infekcija i sl. Za razliku kod jagnjadi ovce kad im stavim gumicu jednostavno ne reaguju uopšte u smislu bola za razliku od jagnjadi koja oko 15 minuta baš imaju dosta bolova.Kod jagnjadi posle 15 do 20 dana rep do gumice zajedno sa gumicom sam odpadne dok kod ovaca i ako se sasuši do gumice neće za 20 dana da otpadne već to uradim sa kleštima na 1,5 sm od gumice skinem gumicu i jednostavno bez bola i bez kapi krvi se to završi.kasnije taj izumrli deo što ostane otpadne.E sad svestan sam bio tog rizika kad sam to radio ali mart je mesec bio kod mene na pešteru jos uvek zima do polovine aprila,ovce su bile u štali tako da sam računao i da se desi neka infekcija kod onih sa debelim repovima smatrao sam da ću to bez problema otkloniti antibioticima i ispiranjem rane dok kod onih sa tankim repovima sam bio siguran 99% da nece biti problema jer su pršljenovi tako izraženi da su jednostavno samo uvijeni u kožu, a na taj poduhvat se nebi smeo od početka maja do kasne jeseni odlučit zbog infekcije i prisustva muva koje u toku leta kad ošišam crne ovce jednostavno na zdravo mesto im otvaraju ranu tako da ih šišam samo crne odmah početkom maja do još nisu muve intenzivne onda im vuna do kraja maja naraste da nemaju problema sa tim.Pozdrav svim članovima foruma a posebno doktorima na veoma dragocenim savetima.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: kratki repovi kod ovaca i jagnjadi 16 mar 2013 20:15 #4271

  • Rajkovt
  • Rajkovt's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 1
  • Karma: 0
Citajuci predhodne tekstove nisam odoleo a da ne prokomentarisem da ovcama slobodno meozete stavljati gumice ali je neophodno da mesto na koje dolazi gumica bude osisano i obavezno dati tetanus ,provereno i nikada nije bilo problema ali nikada nisam odsecao deo repa nego sam ostavljao da odpadne sam
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: kratki repovi kod ovaca i jagnjadi 15 feb 2014 21:52 #5073

  • halily
  • halily's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 5
  • Karma: 0
Jutros mi se ojagnjila i posljednja ovca, dvoje jagnjadi ženskih... Zatekao sam nešto za mene neobično i novo. Jagnjadima fali pola repa koja pomalo krvare. Ovca ih je odgrizla dok je oblizivala jagnjad. Da li je potrebno repove zamotati, dezinficirati ili... Hoće li biti kakvih problema i šta činiti???
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box