Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Eutanazija zdravog psa

Odg: Eutanazija zdravog psa 01 feb 2013 21:37 #3917

  • Kathy
  • Kathy's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 124
  • Primljeno zahvalnica: 13
  • Karma: 1
Palvet wrote:
Ne osećam se prijateljem niti kolegom sa onim za koga se pravosnažnom sudskom presudom dokaže da je učestovao u nedozvoljenim radnjama.
Cenim vaš revolt i nadam se da ste se kao građanin uklučili/pokrenuli inicijativu da se ovo delo prikaže,dokaže i odgovorni kazne.
U tom delu , imaće svi koji se takvom vrstom aktivizma bave moju bezrezervnu podršku.
Međutim, radi pojašnjenja, reći ću i sledeće:
Pre 7-8 god. došlo je do privatizacije većine veterinarskih službi. Od tada, veterinari su rasuti po privatnim ambulantama i svaka ambulanta odgovara za svoj rad. Jedinstvena veterinarska služba ne postoji.
Institucije koje se bave radom Vetrinara jesu - Veterinarska komora Srbije i Uprava za Veterinu nadležnog ministarstva. Na žalost, većina nas, zaposlenih u privatnim ambulantama malo ima uticaja na njihov rad, osim koliko i ostali građani - izborima.
Svaka opština ima pravo da za rešavanje ekoloških problema organizuje svoju veterinarsku službu (kao Grad Beograd) ili poveri privatnoj veterinarskoj službi. Sporan može biti način na koji jedna opština želi da reši problem odbačenih pasa i mačaka. Ako je način sporan - nadležna je policija.
Javnost i građani mogu da izvrše pritisak na opštinske organe da taj način rešavanja promene, kao i njihove partnere u ovom poslu da raskinu ugovor sa navedenim gradom. Zadnja opcija bila bi podnošenje krivičnih prijava za pojedinačna krivična dela.

Ovo je pravi odgovor.

Nazalost, jos uvek ima kolega koji nisu informisani o Zakonu o dobrobiti zivotinja niti o clanu 269 Krivicnog zakonika Srbije (o zlostavljanju i ubijanju zivotinja), a neke nije ni briga i rukovode se samo ekonomskim interesima. Trebalo bi da sve kolege koje zele savesno da obaljaju svoj posao, pokusaju da uticu na takve, a ako to ne moze na lep nacin - onda prijavama nadleznim "organima" (ako takvi uopste rade svoj posao kako valja).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Eutanazija zdravog psa 10 feb 2013 01:12 #3996

  • Dunja
  • Dunja's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 20
  • Primljeno zahvalnica: 10
  • Karma: 1
Najviše smo mi veterinari sami krivi za totalnu devastaciju naše profesije - povukli smo se iz svih javnih dešavanja i sfera koje su usko vezane za naš "dobar glas", a reči i dela prepustili profesionalnim ljubiteljima životinja ili kako sebe nazivaju "zaštitarima"(?!?) koji smatraju da im to "što vole životinje" daje za pravo da na sav glas osporavaju dijagonostičke i trapijske procedure veterinara, našu stručnost,pa i diplome i licence .
Zaboravljamo da mi trebamo da budemo nosioci raznih edukativnih tribina, radionica i predavanja, a ne neka tamo udruženja (bez kompetentnih ljudi), opet kažem - profesionalnih ljubitelja životinja.
Mi smo ti koji treba da budemo organizovani i da podižemo svest o značaju naše struke, i ozbiljnosti iste, a ne da prepuštamo da sa nama ispiraju usta samoproklomovani zaštitnici svega postojećeg na kugli zemaljskoj.

Jeste, u takvim tribinama i edukacijama nema para, ali veličina stručnih umova se ogleda i u humanitarnom radu!
Ovakav vid rada sam usvojila najviše u inostranstvu, i znam da je moguće i kod nas, samo ako bi malo više bili složni, a manje sujetni . Mi ne poznajemo timski rad i kolegijalnost, pa nam onda bude krivo kad nas neko treći napada - uvek bilo - dok se dvoje svađaju, treći koristi gužvu.

A ne da doživimo da nam tamo neki ljubitelji ili profesionalni vlasnici i odgajivači kažu - ja se ne slažem sa vašom dijagnozom, smatram da je bolje... bla bla, jeste da vi želite da pomognete ali ja poznajem mog psa i znam šta je najbolje... ; Ili - molim vi mislite da ovom psu nema pomoći...ja vodim računa o uličnim psima jako dugo i znam šta se može učiniti, ja ću ga lečiti...vi ste ubica!

Eee struko moja , šta smo doživeli, da nas nazivaju ubicama, stočarima, marvarima, šinterima, mafijom.....a svugde u svetu naše kolege oslovljavaju svečano sa - "Doktore..." ; Kada su mene u po Amerike tako oslovile kolege - meni oči zasuzile....a njima je to normalno, a nama..? Tuga!

Šta će nama neprijatelji pored nas ovakvih samih....
DunaVet
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: drDzon Smit

Odg: Eutanazija zdravog psa 10 feb 2013 03:08 #3997

  • Kathy
  • Kathy's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 124
  • Primljeno zahvalnica: 13
  • Karma: 1
Apsolutno se slazem sa svime sto je Dunja napisala!

Licno sam se u Srbiji bavila volonterskim radom veoma mnogo, a duze vreme sam bila i potpredsednica jednog udruzenja za zastitu zivotinja, gde sam jos uvek aktivna. Pored toga bavila sam se i bavim se i drugim aktivnostima.
Znam da je posao veterinara veoma dinamican i da uzima najvise vremena i energije (posebno ako vodite svoje sopstvene ambulante i stanice; morate se boriti za svakog klijenta, nema radnog vremena, vikenda i praznika itd), ali ipak treba naci mogucnosti i vremena da se bavie i nekim drugim stvarima - necim sto oplemenjuje dusu i nije uvek posveceno zaradjivanju.
A pre svega treba razvijati i negovati ljubav prema zivotinjama ako je vec nije bilo ranije, jer time se postaje bolji covek. Iz poslednje stanice u kojoj sam radila a gde su vecina tehnicara pred penzijom (znaci, "stara skola", verovatno znate kako to izgleda), kolege veterinari su srednjih godina ali ponikli iz sredina u kojima nema bas mnogo "milosti" za zivotinje (ima i mnogo lovaca medju istim tim tehnicarima, pa i medju clanovima uzih porodica tih veterinara), rekli su mi kada sam otisla da sam u njih usadila veci nivo ljubavi prema zivotinjama i da se sada drugacije ponasaju. Pokrenuli su u svojoj sredini i aktivnosti u vezi humanijeg resavanja problema ulicnih pasa. Nisam mogla da verujem onome sto sam cula jer nisam im "tupila" svaki dan o bilo cemu, samo sam im pokazivala delom, znatno vise nego recima. I to je imalo efekta.
Bez ikakve namere da se hvalim, ovaj primer sam navela samo zato da dokazem da su promene moguce, cak i kod starijih veterinara i tehnicara, a zasto to onda ne bi moglo biti i kod mladjih, kakvi ste vecina na ovom forumu, pretpostavljam.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Zahvalnici: Dunja

Odg: Eutanazija zdravog psa 25 jun 2013 13:48 #4486

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Dunja wrote:
Najviše smo mi veterinari sami krivi za totalnu devastaciju naše profesije - povukli smo se iz svih javnih dešavanja i sfera koje su usko vezane za naš "dobar glas", a reči i dela prepustili profesionalnim ljubiteljima životinja ili kako sebe nazivaju "zaštitarima"(?!?) koji smatraju da im to "što vole životinje" daje za pravo da na sav glas osporavaju dijagonostičke i trapijske procedure veterinara, našu stručnost,pa i diplome i licence .
Zaboravljamo da mi trebamo da budemo nosioci raznih edukativnih tribina, radionica i predavanja, a ne neka tamo udruženja (bez kompetentnih ljudi), opet kažem - profesionalnih ljubitelja životinja.
Mi smo ti koji treba da budemo organizovani i da podižemo svest o značaju naše struke, i ozbiljnosti iste, a ne da prepuštamo da sa nama ispiraju usta samoproklomovani zaštitnici svega postojećeg na kugli zemaljskoj.

Jeste, u takvim tribinama i edukacijama nema para, ali veličina stručnih umova se ogleda i u humanitarnom radu!
Ovakav vid rada sam usvojila najviše u inostranstvu, i znam da je moguće i kod nas, samo ako bi malo više bili složni, a manje sujetni . Mi ne poznajemo timski rad i kolegijalnost, pa nam onda bude krivo kad nas neko treći napada - uvek bilo - dok se dvoje svađaju, treći koristi gužvu.

A ne da doživimo da nam tamo neki ljubitelji ili profesionalni vlasnici i odgajivači kažu - ja se ne slažem sa vašom dijagnozom, smatram da je bolje... bla bla, jeste da vi želite da pomognete ali ja poznajem mog psa i znam šta je najbolje... ; Ili - molim vi mislite da ovom psu nema pomoći...ja vodim računa o uličnim psima jako dugo i znam šta se može učiniti, ja ću ga lečiti...vi ste ubica!

Eee struko moja , šta smo doživeli, da nas nazivaju ubicama, stočarima, marvarima, šinterima, mafijom.....a svugde u svetu naše kolege oslovljavaju svečano sa - "Doktore..." ; Kada su mene u po Amerike tako oslovile kolege - meni oči zasuzile....a njima je to normalno, a nama..? Tuga!

Šta će nama neprijatelji pored nas ovakvih samih....
Onaj ko raspravlja, pomenuto, u većini ambulanti "popije" bravu sa suprotne strane ili plati ,prvi sledeći put, punu cenu usluge sa sve noćnim radom i izlaskom na teren, bez "odgajivačkog popusta".Odatle frustracija pojedinaca i želja za "osvetom" na nekom od veterinaromrzačkih foruma. Na žalost, ima kolega koji zastupaju tezu da klijent sme da se pokaki veterinaru na glavu sve dok dobro plaća.Pojedinci se, čak , za takve klijente i otimaju sa kolegama. Bliži sam stanovištu da takvog "klijenta" treba pustiti da usreće neku drugu ambulantu. Na sreću, većina pomenutog repovi su nekih prošlih vremena kada je veterinar išao, od kuće do kuće, prljav i zarozan u raspalom jugu. Kako na mladima svet ostaje, na svakome je da izgradi svoj imidž i pokaže kakav je domaćin na svom radnom mestu.


P.S.:
Obzirom da je, za nas, eutanazija zdravog psa neprihvatljiva, predlažem da tema, ubuduće, nosi naziv - Eutanazija.
veterinar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Eutanazija zdravog psa 29 avg 2013 08:09 #4617

  • Kathy
  • Kathy's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 124
  • Primljeno zahvalnica: 13
  • Karma: 1
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Eutanazija zdravog psa 29 avg 2013 08:34 #4618

  • Kathy
  • Kathy's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 124
  • Primljeno zahvalnica: 13
  • Karma: 1
Potvrdjujem da i u Kanadi vrse usmrcivanje zivotinja na osnovu zahteva vlasnika, pa i kada zivotinja nije tesko bolesna. U to sam se licno uverila dok sam osam meseci radila kao tehnicarka (bez registracije, a nemam ni licencu za veterinara - suvise je komplikovano sve to u Kanadi, i preskupo) u jednoj klinici za macke.

A meni licno se desila velika neprijatnost, upravo ovih dana... Jos sam pod stresom.
U kuci u kojoj stanujem, vlasnica izdaje tri sobe, od toga dve muskim stanarima i jednu meni. Bivsi cimer imao je dve macke, ali se iznenada iselio pre manje od dva meseca i macke ostavio meni na brigu, ne pitavsi me da li to zelim ili ne (nije ovde lako naci stanove sa kucnim ljubimcima). Uostalom, o mackama sam uglavnom ja brinula i kada je bio u istoj kuci - hranila ih, davala vode i cistila maciji wc. Njega nije bilo briga. Cak sam u poslednje vreme i kupovala hranu, da macke ne bi ostale gladne.
Medjutim, jedna od macaka (koje su obe stare oko 10 godina, ako ne i vise), razbolela se, dobila proliv i prestala jesti i cak piti vode. Morala sam je odneti u jednu od klinika na pregled, posto nemam uslova da to sama obavim, a u Kanadi se ni najobicniji lekovi ne mogu nabaviti "na crno", ni za ljude, ni za zivotinje.
Analize krvi su bile dobre, ali smo utvrdili da macka na pojedinim zubima ima naslage kamenca i pocetak parodontoze. Postojala je sumnja da je sve poteklo od zuba. I tako, pocela sam antibiotsku terapiju i hidraciju (potkozne infuzije), da je pripremim za operaciju ekstrakcije zuba.
U medjuvremenu, kontaktirala sam bivseg vlasnika macaka, koje su kod njega bile oko 10 godina (i koje ni jednom nije odveo na pregled kod veterinara!), da ucestvuje u troskovima operacije, jer su mi u klinici rekli da ce biti od 700 do 1500 dolara za ekstrakciju zuba, sto je zaista previse... I umesto da kaze moze li da plati deo te cene ili ne, ovaj ludak je pre dva dana upao u kucu u kojoj je stanovao dve i po godine, provalio u moju sobu (koja je bila zakljucana, i macka u njoj, sa macijim vratancima - ali pocela je da ga se plasi, nakon manje od dva meseca od kako je otisao iz kuce), ukrao je macku i ubio je, tj. odneo na "eutanaziju"!
Kada mi je poslao poruku sta je uradio (dok sam bila na poslu), toliko sam bila besna, da sam odmah dosla u moju sobu i pozvala policiju. Medjutim, policajci nisu hteli da reaguju jer, po njima, nema materijalne stete - a ukradena i ubijena zivotinja, sta je sa time?!?
Ostaje jedino da idiota tuzim sudu i da zahtevam nadoknadu svega sto sam kupila za macke: hranu, posip, transportni kavez, veterinarski troskovi, najloni kojima sam morala prekriti celu sobu jer je bolesna macka, u mom odsustvu, vrsila nuzdu u mojoj sobi, i ostalo. Posto tvrdi da je ta macka njegova (a prethodno je zapostavio obe macke, i ostavio ih), sada ce morati da plati sve troskove za njih!
Vlasnica kuce u kojoj zivim resila je da se pridruzi tuzbi, kao i jos jedan bivsi cimer, koji je takodje imao macku, i koji je tada hranio svoju macku i njegove dve, jer ni tada nije brinuo o njima.

Eto, sta me snadje ovde...

A radi poredjenja, evo nekih cena veterinarskih usluga u Kanadi:
- konsultacija - 70 dolara
- gerijatrijski panel (pregled) - 134 dolara
- uzimanje krvi za pregled - 30 dolara
- lekovi, sve ukupno oko 100 dolara, zapravo vise, posto sam trazila jos i probiotike i jos stosta.


Veterinarske usluge u Kanadi su astronomske!
Poslednja izmena: 29 avg 2013 08:48 od Kathy.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box