oglasi-se

Dogadjaji

Nema događaja

Rekli su o životinjama...

"Jeste li ikada primjetili da kad puhnete psu u lice, on se namršti. Ali kada ga stavite u auto koje vozite, on sam isturi glavu kroz prozor."
Stiv Blustoun
 

Vet Twitter

vijetnamski_somU Srbiji je od prošle godine znatno povećan uvoz ribe pangasijus iz Vijetnama, a sve količine koje se nalaze u prometu na srpskom tržištu u potpunosti su bezbednosno i higijenski ispravne, istakli su danas sagovornici za Tanjug.

Direktor Uprave za veterinu Zoran Mićović rekao je da se redovno obavljaju rigorozne analize i kontrole higijenske ispravnosti i bezbednosti svih vrsta ribe koje se uvoze u Srbiju, pa i vijetnamskog soma ili pangasijusa, i da do sada nije bilo nikakvih problema.

Mićović je istakao da nije bilo ni slučajeva da se sa granice vrati određena količina vijetnamskog soma, zbog neispravnosti.

Drugo je pitanje kvaliteta te vrste ribe i za tu vrstu analiza Uprava za veterinu nema ingerencije, kazao je on.

Predsednica Centra potrošača Srbije (CEPS) Vera Vida izjavila je za Tanjug da se veliki broj potrošača javlja CEPS-u u vezi sa informacijom o lošem kvalitetu pangasijusa koji se, kako je rekla, gaji u nehigijenskim uslovima.

"Smatramo da inspekcija radi dobro svoj posao jer do sada nismo imali nijednu prijavu potrošača na kvalitet ribe koja se uvozi u Srbiju", kazala je Vida i podsetila da je Svetski fond za prirodu stavio na "crvenu listu" vijetanamskog soma koji se uzgaja u neprimerenim uslovima.

Upozorenje se odnosilo na potrošače u Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, Belgiji, Norveškoj i Danskoj, kojima je savetovano da se snabdeju nekom drugom vrstom ribe.

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović rekao je da je ta asocijacija, sa nadležnim inspekcijama Ministarstva poljoprivrede, pokrenula zajedničku akciju detaljne kontrole mesa i ribe na tržištu u Srbiji.

Papović je dodao da je lane NOPS vršio ispitivanje prisustva teških metala u ribama i da je test bio negativan na te materije, najavljujući da će ta akcija biti ponovljena u 2011.

Srbija je prošle godine znatno povećala uvoz ribe pangasijus iz Vijetnama, koji je dostigao 16 miliona dolara, rečeno je u Privrednoj komori Srbije (PKS).

Do 2008. godine Srbija je najčešce uvozila oslić iz Argentine, da bi godinu kasnije iz te države bilo uvezeno oslića za 16 miliona dolara, a iz Vijetnama pangasijusa za devet miliona dolara, izjavila je stručni saradnik u PKS Mirjana Miščević.

Prošle godine došlo je do velike promene i drastično je skočio uvoz pangasijusa, pa je iz Vijetnama uvezeno za 16 miliona dolara ribe, a iz Argentine za devet miliona dolara.

U PKS napominju da bi predstavnici struke i Ministarstva za poljoprivredu trebalo da posete objekte u Vijetnamu gde se gaji pangasijus, zato što se drastično povećao uvoz ribe iz te države.

Stručnjaci u komori su istakli da u Srbiji postoje svi uslovi da se gaji riba slične vrste u banjama koje imaju toplu vodu, tako da ne bismo morali da uvozimo tako velike količine.

Pored Argentine i Vijetnama, Srbija uvozi ribu iz Bosne i Herecegovine, Norveške, Kanade, Kine, Poljske...

Prema pisanju pojedinih medija, postoji velika sumnja u kvalitet i ispravnost pangasijusa jer dolazi iz doline zagađene vijetnamske reke Mekong.

U mnogim zemljama je zbog toga prodaja te ribe bila zabranjena, ali i ponovo dozvoljavana.

Izvor:Mc portal{jcomments on}

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box