Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Epilepsija kod pasa

Epilepsija kod pasa 27 sep 2012 15:46 #2798

  • marko900
  • marko900's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 30
  • Karma: 0
Postovani , citao sam neke forume po internetu u potrazi za pomc oko epilepsije psa i video sam da na vasem sajtu postoji mogucnost da saznam nesto vise o ovoj bolesti ,pa vas zato kontaktiram.
Ovako imam zlatnog retrivera starog 3 meseca. Primetio sam da pre mesec dana povracao,isla mu pena na usta,nekontrolisano se ponasao mozda minu ,dva i bilo posle ok. Odveo sam ga lokalnom veterinaru ,i rekao mi da mu je to navodno poseldica ciscenja od parazite. Pa posle mozda 10 tak dana opet isto ,ali tad ga nisam vodio . Poceo sam da istrazujem po netu i video sam da su ti simptomi nalik epilepsiji i da je to 99%. juce je pas imao ponovo napad. Nisam licno video,ali brat koji je bio pored njega u tom trenutku mi objansio. Kaze,da je pas pao na zemlju,poceo da se grci,nije se odazivao,i pena ,povracanje. Mozda min ,dva ustao je i kao da nista nije bilo. Danas je opet imao napad ,mozda 2 min i ja sam prisustvovao. Jezivo je bilo :(

Cuo sam da postoje dve vrste ove bolesti ,genuina ili idiopatska .

Kazu da se ova prva javlja dok je pas mlad,i da vremenom nestaje i pas nastavlja normalno da zivi,zatim sam cuo da posje neki lekovi koji psa samo uspavljuju i pas bude kao drogiran. Zatim sam cuo da postoji neki lek MYSOLINE kao da je taj najbolji.
MOlim Vas ,recite mi vi nesto ,dajte mi nekakv savet,prognozu ? Koji lek je najbolji ?
hvala puno
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Epilepsija kod pasa 27 sep 2012 19:27 #2799

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Zao mi je sto cujem da imate psa koji jos kao stene pokazuje simptome koji bi mogli da ukazu na epilepsiju.
Sta je tu je, da pokusamo da pomognemo.
Prvo par pitanja. Napisano da ima 3 meseca. Napisano je i da je kolega sumnjao da su simptomi vezani sa crevnim parazitima. Sad me zanima sledece: da li je pas zaista ciscen od crevnih parazita? Koliko puta i cime?
Da li je u izmetu bilo primetno da ima parazita?
veterina.info ***prvi i najveci***
Poslednja izmena: 27 sep 2012 19:43 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Epilepsija kod pasa 27 sep 2012 20:14 #2800

  • marko900
  • marko900's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 30
  • Karma: 0
Ovo je sad bio 3. kako sam ga cistio od parayita. U prva dva puta je imao glsite ,i gliste i to bas puno i kako mi se cini svakog puta mu je posle par dana od toga isla pena i imao je te simptone epilepsije. Sad ovaj treci put kad sam ga cistio ,pre par dana nije imao. Davao sam mu istu dozu 1/4 tablete castal .Moyda je to salba doya,posto cela ide na 10 kg. Sad ne ynam da li mu je to moyda sad slaba doya, posto sigurno ima vise sad od 3 kg. Da li smem da mu ponovo dam tabletu sutra ? Ili nesto drugo je u pitanju :( :( :( :( :( :( .
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Epilepsija kod pasa 27 sep 2012 22:22 #2801

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Najbolje je psa izmeriti i dati tacnu dozu u ovakvim slucajevima kad situacija nije ni malo naivna, a moze biti uzrokovana velim brojem crevnih parazita.
U principu,bolje je dati malo vecu dozu antiparazitika nego manju. U praksi, vrlo retko se daje 1/4 tablete, i to kod stenaca malih rasa.
Znaci, izmerite ga na nekoj vagi i po kilazi dozirajte. Tableta se daje "na prazan stomak", odnosno kad je zivotinja gladna. To najcesce znaci da se daje ujutru, posto nocu niko ne hrani psa. Posto se da tableta, pas se ne hrani 2 sata. Vodu mora da ima u tom periodu na raspolaganju da pije po volji.
Posto je pre par dana dobio terapiju, ostavite ga jos neki dan, da izmedju 2 davanja prodje oko 7 dana.
Sad o tome da li su paraziti ili klasicna epilepsija. Kod tolikog broja crevnih parazita uvek se prvo sumnja na njih. Dakle, radi se ciscenje na nacin na koji sam Vam napisao. Kad se sigurno poubijaju svi paraziti, potrebno je jos par dana da se iz organizma psa eliminisu svi toksini("otrovi") koji kada udju u krv i dodju do mozga, uzrokuju napade slicne epi-napadu, kakve taj pas i pokazuje.
Ako i nakon ciscenja od parazita napadi ostanu u duzem periodu, moguca dijagnoza je epilepsija.
Klasifikacija epilepsije u veterinarskoj medicini nije bas kao ova sto ste nasli na net-u, ali o tome ako bude potrebe. A iskreno se nadam da nece i da su paraziti glavni krivac za stanje tog steneta.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Epilepsija kod pasa 28 sep 2012 09:57 #2803

  • marko900
  • marko900's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 30
  • Karma: 0
Hvala vam na ovom ljubaznom odgovoru i uradicu tako kao sto ste rekli. Sad za koji dan izmericu ga i dati mu pravu dozu. On ima sigurno sad oko 5 kg (znaci poovina tablete ),ali prvo za svaki slucaj cu da ga izmerim.
I da znam na cemu sam ,ovako samo mogu da predpostavljam :(. Jer predhodna dva puta je imao bas puno glista, 2. puta su bile velike kao spagete. Jos jedna stvar koja me budni,ja sam kupio dva steneta (sebi i devojci ) ,isto leglo isto sve. Njen nije ni jednom imao glsite (ona kako kaze bila je jenda glsita za 3 ciscenja ) ,a ni te simptome pena,itd. Pozdrav prijatelju
javicu se
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Epilepsija kod pasa 28 sep 2012 14:22 #2806

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Nema na cemu...
Najcesce se stenad "zarazi" jos dok je u majci, i to nekog na pr. 42 dana trudnoce, no nebitno.
Dakle, moguce je da se rodi sa parazitima, moguce je i da se naknadno inficira iz sredine u kojoj boravi, a neki autori cak spominju da je moguc prenos sa majke na stenad laktogeno (putem mleka i sisanja).
Bilo kako bilo,bitno je resiti problem koji to jedno stene ima, da bi izraslo u normalnog i zdravog psa.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box