Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: Parvovirus

Parvovirus 11 feb 2011 15:11 #393

  • valter
  • valter's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Poštovani,
U 10 mjesecu (početak mjeseca) protekle godine mi je od parvovirusa (dijagnoza veterinara) uginulo štene rotvajlera staro 3,5 mjeseca iako je bilo i vakcinisano i revakcinisano. Želio bih da mi odgovorite na sledeće pitanje:
- Pročitao sam da se virus jako dugo zadržava na kontaminiranom području, ja sam uradio dezinfekciju prostorije a i dvorišta(mjesta gdje je štene boravilo prskao sam rastvorom varikine i desu-a) sa rastvorom varikine 1:7, u par navrata, takođe sam uradio dzinfekciju i sa sredstvom koje se zove DESU isto par puta u omjeru 1:10, pa me interesuje da li je to sad siguran prostor za dovođenje drugog šteneta (isto rotvajlera), starog 6 mjeseci koje je primilo 4 vakcine, zadnju 07.02.2011. godine. Psa planiranim dovesti kod sebe 1 marta, iako će tada biti 5 mjeseci od kada je uginulo štene i ja sam uradio sve dezinfekcije nisam siguran da li je to dovoljno, i da li će pas biti siguran od parvovirusa, makar kod mene u dvorištu.
Molim Vas da mi odgovorite, hvala.
Puno pozdrava.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parvovirus 11 feb 2011 15:46 #394

  • moderator2
  • moderator2's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 9
  • Karma: 8
Virus je vrlo stabilan u spoljašnjoj sredini, može da izdrži razne promene ph sredine i visoke temperature. Otporan je na dosta dezificijenasa i može preživeti 3 do 6 meseci u sredini gde je boravila bolesna životinja.
Zdravi psi se zaraze direktnim kontaktom sa obolelom životinjom jer je bolest veoma kontagiozna, a takođe se mogu zaraziti i indirektnim kontaktom sa virusom u sredinama koje su kontaminirane virusom, zatim preko odeće, obuće i opreme jer je virus veoma otporan u spoljašnjoj sredini. Psi koji su oboleli od parvoviroze su veoma zarazni pa ih treba odvojeno držati od zdravih pasa, naročito od mlađih i nevakcinisanih pasa. Ljudi koji dolaze u dodir sa obolelim psima kao i veterinari koji leče obolele pse treba da izvrše sve preventivne mere pre nego što dođu u kontakt sa zdravim psima.
U najvećem procentu bolest se javlja kod pasa starosti 4 do 8 nedelja dok kasnije morbiditet opada, a kod pasa starijih od 10 meseci morbiditet je minimalan.
Pisao sam o parvovirozi na nasem sajtu, možeš pogledati.
veterina.info/index.php?option=com_conte...icle&id=90%3Aparvovi


Što se tiče mera koje si preduzeo svakako da nije na odmet, ali nikada ne možeš biti siguran da li je virus potpuno uništen u svim delovima dvorišta, kuće...
Dobro je što je vakcinisan i to više puta.
Postoje mnogi faktori koji uticu na pojavu parvoviroze, ne znači da pas mora oboleti ako dodje u kontakt sa virusom. S obzirom da je vakcinisan, sansa je manja da oboli.
Desava se da vakcinisani psi takođe obole i uginu. To se može desiti iz vise razloga, npr vakcina nije upotrebljiva, vakcinacija pre 6 nedelje starosti nema efekta zbog maternalnih antitela, zatim bolest nastupila pre razvoja imuniteta, slab imuni odgovor.... i jos mnogo drugih razloga.

Vodi racuna o higijeni, ishrani, smestaju, redovno vakcinisi, ocisti ga od parazita i ti si svoje odradio.

NAdam se da si razumeo:)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Parvovirus 11 feb 2011 18:20 #396

  • valter
  • valter's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 3
  • Karma: 0
Hvala na odgovoru, negdje sam pročitao da se virus može najviše zadržati u izlučevinama od oboljelog psa (stolica, povraćanje i dr.) i da kad se to mehanički ukolni i poslije očisti tj. opere ili išprica sa dezifekcionim sredstvom da je mogućnost uništenja virusa velika i da se čak u nekim slučajevima drugi pas može dovesti na to mjesto i nakon 30 dana. U mom slučaju početkom marta će biti 5 mjeseci od uginuća šteneta tako da se nadam da uz sve dezinfekcije koje sam uradio i još ću uraditi jednu sa Chlormax-om mogućnost da se uništi virus velika. Veliki pozdrav.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box