Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Ovca ne ustaje?

Ovca ne ustaje? 06 feb 2011 11:19 #352

  • boveter83
  • boveter83's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 77
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 2
Kolege, lečim jednu ovcu koja ne ustaje već tri dana. Sjagnjena je nekih 3 meseca, nema temperaturu, nema promene na zglobovima i nista drugo od simptoma. Malo je dehidrirana i jako je slaba, a primetio sam da skripi zubima. Mislim da je u pitanju graviditetna toksemija (ketoza). Dajem joj glukozu vec tri dana, vitamine, minerale...ali stanje je mozda malo bolje. Zanima me vase misljenje, nemam mnogo iskustva sa ovcama, kakva je prognoza?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ovca ne ustaje? 07 feb 2011 19:43 #355

  • DjordjeVet
  • DjordjeVet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Gold Boarder
  • Poruka: 183
  • Primljeno zahvalnica: 34
  • Karma: 12
boveter83 napisao/la:
Kolege, lečim jednu ovcu koja ne ustaje već tri dana. Sjagnjena je nekih 3 meseca, nema temperaturu, nema promene na zglobovima i nista drugo od simptoma. Malo je dehidrirana i jako je slaba, a primetio sam da skripi zubima. Mislim da je u pitanju graviditetna toksemija (ketoza). Dajem joj glukozu vec tri dana, vitamine, minerale...ali stanje je mozda malo bolje. Zanima me vase misljenje, nemam mnogo iskustva sa ovcama, kakva je prognoza?

koju joj glukozu dajes?
5%, 10%, 50%?
...sve počinje i sve završava u biblioteci...ne postoji ništa izvan knjiga...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ovca ne ustaje? 07 feb 2011 23:30 #356

  • boveter83
  • boveter83's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 77
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 2
Davao sam joj 50% glukozu intravenski i 10% supkutano. Jos sutra cu da odem da je pogledam, ali mislim da nista nema od nje. Moracu da indukujem porodjaj bar malo da joj olaksam jer ionako sumnjam da ce preziveti. Djordje, kakva su vasa iskustva u vezi ovog stanja, kako ste lecili?
Poslednja izmena: 07 feb 2011 23:31 od boveter83.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ovca ne ustaje? 09 feb 2011 22:14 #360

  • Spensi
  • Spensi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 28
  • Karma: 1
Pozdrav.
Ukoliko se radi o ketozi, tesko da ces ista moci napraviti.
Uglavnom treba raditi na prevenciji ketoze ovaca.
Isto je i s janjenjem. Tesko kod ketoze.
Ukoliko dodje do ugibanja, napravi obdukciju i pogledaj samo jetru. Ako je promjenjena, vise sivkaste i tamno smedje boje, poput kuhane jetre, nema dvojbe.
Mada je cudno da se radi o ketozi u 3 mjesecu graviditeta ??
Ketoza u tom periodu se moze javiti poput jedne vrste sepavosti, tesko zaljeganjem. Uglavnom do zaljeganja dolazi tjedan-dva prije poroda, uz ocito mrsavljenje, slabljenje, i ostale znakove intoksikacije.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ovca ne ustaje? 10 feb 2011 08:50 #362

  • boveter83
  • boveter83's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 77
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 2
Vlasnici nisu bili sigurni koliko je tacno sjagnjena, oni pretpostavljaju da je oko 3 meseca. Posumnjao sam na ketozu jer je mrsava i cuo sam da skripi zubima. Za svaki slucaj dao sam joj i kalcijum ako je u pitanju hipokalcemija, dao sam joj AD3E i promtselen, ali i dalje nije ustajala. Cetiri dana sam je lecio, treci dan je bila nesto bolje, da bi cetvrti dan jedva nesto stavila u usta. TAkođe sam cetvrti dan zapazio iscedak iz vagine, odn sluz kao pred porodjaj, sad da li je bio porodjaj ili pobacaj ne znam jer sam prekinuo terapiju, jer vlasnici nemaju mogucnost da plate.
KAkva su tvoja iskustva u ovakvim situacijama "Spensi"? Imas neke savete, misljenje?
Da li sam mozda trebao da indukujem porodaj da joj olaksam? Koju terapiju preporucujes?
Poslednja izmena: 10 feb 2011 08:51 od boveter83.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Ovca ne ustaje? 10 feb 2011 09:17 #365

  • Spensi
  • Spensi's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 28
  • Karma: 1
Moguce da se radi o porodu, da vlasnici ne znaju u biti koliko je vec gravidna. Kako sam ti naveo bit ces siguran nakon obdukcije, koju bi ti preporucio da napravis.
U svakom slucaju ukoliko se radi o ketozi, nema pomoci.Jedan od velikih problema uzgoja ovaca, a narocito kod ovaca u intezivnim uzgojima. Ne odgovaraju na terapiju, za razliko npr. od goveda.
Nemas sta inducirat porod, jer ukoliko su janjci i tjedan dana prije rodjeni, tesko da ce prezivit. Njima tjedan dana znaci puno. Ja sam na poslu imao veliki broj slucajeva ketoze, i samo ako se dobro sjecam jedno ili dva janjeta su prezivila. Izvadili smo janjad prije nego su nastupili teski simptomi ketoze, i nakon toga eutanazirali ovcu, jer joj je jetra bila katastrofa.
Treba se prevenirati, u smislu da se ovce sta vise krecu troseci energijiju u toku graviditeta. Kako se ketoza javlja uglavnom kod dvojki i trojki, dobro je odvojit takve ovce i promatrat ih. Ukoliko todje do poteskoca u kretanju (tip hodanja kao po iglicama, te lagani tremor misica nogu), prevenirati davanjem melase per os, svakodnevno.
Terapija ketoze je prvenstveno preventivno djelovanje u toku graviditeta, ishranom, melasom, i sta vecim kretanjem.
Pozdrav.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box