Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1
  • 2

Tema: Sjagnjena ovca ima temperaturu...

Sjagnjena ovca ima temperaturu... 04 mar 2011 11:35 #675

  • miladvet21
  • miladvet21's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 111
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 4
Kolege lečim ovcu koja je prvi dan imala temperaturu preko 40 stepeni i malo ubrzano disanje, pretpostavljm zbog temperature i ležala je, inače je sjagnjena. Dobila je terapiju antibiotik, antipiretik, kalcijuma, glukozu. Bilo je bolje, počela da jede, malo ustajala, temperatura u normali, ali danas opet leži i slaba je.
Više nisam siguran šta je u pitanju. Da li kod blažih pneumonija ovce leže?
Poslednja izmena: 20 apr 2012 18:27 od ševo.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bolesna ovca 04 mar 2011 18:46 #677

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Terapiju si dobro dao, u takvim slucajima simptomatski terapiramo,dodaj vitamina C .Eventualno treba da ides barem 2-3 dana sa terapijom,menjas antibiotik ako ne padne temperatura t.e. nema poboljsanja.Mozes vlasniku da savetujes da daje antipiretike ( humane ) P/O rastvorene u malo vode, moze i malo zasecerene.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bolesna ovca 06 mar 2011 10:24 #687

  • miladvet21
  • miladvet21's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 111
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 4
Nije imala više temperaturu posle prve terapije, ali i dalje leži, već peti dan, škripi zubima.
Da li može da se daje šećerni sirup (šećer+voda) ako sumnjam na ketozu?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bolesna ovca 06 mar 2011 11:23 #690

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
Nisam mislio na ketozu,kada sam ti to napisao. Mislio sam na opste poboljsanje organizma.Neznam kada je je njen termin da se ojagnji, ali njeno stanje nije prognosticki dobro.Nisam bas imao puno uspeha u podizanju ovaca ,pogotovu ako zalegnu vise dana!Ako je termin za jagnjenje blizu, mozda mozes razmisljati i za indukciju partusa?Odrzavaj je infuzijama, vitaminima, analgeticima , sve simptomatska terapija.Javi na kraju sta je bilo sa njom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bolesna ovca 06 mar 2011 11:43 #692

  • miladvet21
  • miladvet21's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 111
  • Primljeno zahvalnica: 7
  • Karma: 4
znatizeljan napisao/la:
Nisam mislio na ketozu,kada sam ti to napisao. Mislio sam na opste poboljsanje organizma.Neznam kada je je njen termin da se ojagnji, ali njeno stanje nije prognosticki dobro.Nisam bas imao puno uspeha u podizanju ovaca ,pogotovu ako zalegnu vise dana!Ako je termin za jagnjenje blizu, mozda mozes razmisljati i za indukciju partusa?Odrzavaj je infuzijama, vitaminima, analgeticima , sve simptomatska terapija.Javi na kraju sta je bilo sa njom.

Indukovao sam je posto je sve losije, ali vec tri dana i nista od partusa. Imam manje iskustva sa ovcama, poskusao sam sve, glukozu, kalcijum... ali opet i dalje lezi. Šta je najčešće uzrok tom ležanju pre partusa kod ovaca, zašto tako loše sa terapijom? Koliko dajes kalcijuma i glukoze i koliko dana?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Bolesna ovca 06 mar 2011 12:06 #693

  • znatizeljan
  • znatizeljan's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 156
  • Primljeno zahvalnica: 20
  • Karma: 4
za indukciju partusa koristim prostaglandine,od 0,5 do 1ml zavisi od tezine ovce .dajem ih zajedno sa kortikosteroidima u kombinaciji.U principu trebalo bi za tri dana da i pocne partus.
Sto se tice kolicine kalcijuma i glukoze ,sve je individualno. zavisi od tezine ovce , kako i stanja u kome se nalazi. Dozu odredjujem prema nacinu davanja preparata: I/V ili S/C .Svaki Ca-preparat u principu treba da ima uputstvo za doziranje, a glukozu od 50-100 ccm (barem ja tako koristim).
Sto se tice koliko dana u pocetku svaki dan ( 2-3 dana) a kasnije ..... !!!!! i mozda nema vise fajde od terapije.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Strana
  • 1
  • 2

Poslednje na forumu

Oglasi za posao

veterina.info fan box