Zbog stacioniranih bolesti podmlatka na našim farmama neophodno je razraditi plan praćenja stanja imuniteta podmlatka, ali i plotkinja. Kada je u pitanju imunitet teladi, najznačajniji je onaj na respiratorne i alimentirane infekcije. Uzimanje majčinog kolostruma što pre nakon porođaja (u prvih 2 časa je poželjno) je imperativ za dobar pasivni imunitet teleta (dobijanje gamaglobulina majke). Određene kategorije podmatla moraju se aktivno imunizovati (vakcinacija). Prevashodno se misli na preventivu enzootske pneumonije teladi (uzročnici su virus parafluence i IBR-a) aktivnom imunizacijom vakcinom spravljenom od lokalnih sojeva virusa (štalski sojevi). Zbog preventive enzootske pneumonije teladi izazvane primarno virusom parainfluence i IBR-a goveda mora se provoditi imunoprofilaksa u vidu aktivne imunizacije mlade teladi vakcinom spravljenom od lokalnih sojeva virusa.
Krave
Aktivna imunizacija krava se sprovodi dijagnostifikuje zarazna bolest u regionu gde je farma smeštena. Takođe, vakcinacija se mora sprovoditi na one zarazne bolesti koje predviđaju međunarodni propisi, ako je u pitanju npr. izvoz tovne junadi. Veterinarska služba koja održava zdravstveno stanje na farmi je dužna da sprovede sve naredbe veterinarske inspekcije koje ona izda prilikom pojave bolesti od posebnog značaja za društvo.
Literatura: Mr Milun D Petrović, Dr Milan M Petrović, Dr Vladimir S Kurćubić - GOVEDARSTVO TEHNOLOGIJA PROIZVODNJE, Čačak, 2006. |
Prijavi se
Pretraži sajt
Oglasi
-
Otvarač za usta
(Oprema / Prodajem) -
Fleso zatvarac
(Oprema / Prodajem) -
Meredov za pse
(Oprema / Prodajem)