Zarazna anemija, dermatitis brojlera ili bolest plavih krila je virusno oboljenje pilića. Manifestuje se hemoragičnim sindromom, sa anemijom, supkutanim i intramuskularnim krvavljenjima, imunosupresijom, atrofijom limfocitnog tkiva, kaheksijom i mortalitetom.
Etiologija
Prouzrokovač je DNK virus (CAA ), iz grupe virusa svrstanih u familiju Cirkoviride.
Epizootiologija
Oboljenje se javlja prvenstveno kod pilića, ali može da nastane i kod starije živine, mada se navodi uzrasna rezistencija sa već 14 dana. Bolest protiče u akutnoj formi, a najveći mortalitet je u periodu između 5. i 6. dana posle pojave kliničkih simptoma. U narednih 5-6 dana vraća se na nivo tehnološkog mortaliteta. Mortalitet se kreće od 5 do 10%, mada može da dostigne i 60%. Virus uzrokuje imunosupresiju, što povećava indirektne gubitke kod ove bolesti.
Smatra se da je virus ubikvitaran, jer je široko rasprostranjen kod pilića i igra ulogu u mnogim prirodnim mešanim infekcijama. Udružen sa virusima Marekove ili Gumboro bolesti uzrokuje mortalitet koji dostiže i do 90%.
Virus se prenosi vertikalno. Horizontalan način infekcije je moguć kontaktom sa jedinkama koje su transovarijalno ili peroralno, preko hrane, inficirane izmetom bolesnih pilića. Aerogeni put infekcije nije moguć. U tkivima inficiranih životinja i crevnom sadržaju virus perzistira najmanje 7 nedelja, ali kraće kod jedinki inficiranih u kasnijem uzrastu.
Patomorfološke promene
Najkarakterističnije promene su anemija, aplazija kostne srži i atrofija timusa, slezine i Fabrici-jeve burze. Mogu da se nađu i hemora-gije u supkutisu i po skeletnim mi-šićima, uvećanje jetre i gangrenozni dermatitis.
Kod eksperimentalne infekcije, posle 4-6 dana, nastaje atrofija svih ćelijskih loza u kostnoj srži. Hema-topoezne ćelije se zamenjuju masnim tkivom. Uspostavljanje hematopoeze, prvo eritrocitopOeze, a zatim granulocitopoeze, započinje oko 16-18. dana, a hiperplazija kostne srži između 22. i 26. dana posle eksperi-mentalne infekcije.
Virus se umnožava u hematopoeznim prekurzorskim ćelijama kostne srži i timusa, u kojima se otkrivaju eozi-nofilne intranuklearne inkluzije, čiji značaj još uvek nije razjašnjen.
Izolacija i identifikacija uzročnika
Virusni antigen može da se dokaže imunofluorescencijom ili imuno-histohemijskim metodama u timusu ili kostnoj srži inficiranih pilića.
Izolacija virusa je spora i skupa metoda i stoga nije preporučljiva. Može da se izvede intramuskularnom inokulacijom materijala, jetra, slezina, timus, uobličeni elementi krvi, jednodnevnim pilićima ili u kulturu ćelija,ćelijska linija dobijena iz limfoma uzrokovanog virusom Marekove bolesti. Kod inficiranih pilića razmnožavanje virusa uzrokuje anemiju i produkciju antitela. U ćelijskoj kulturi virus se otkriva na osnovu citopatogenog efekta i imunofluorescentnog bojenja. Za izolaciju virusa potrebno je do 10 pasaža kroz kulturu ćelija. Serumska antitela dokazuju se serumneutralizacionim testom, indirektnom imunofluorescencijom i Eliza postupkom.
Diferencijalna dijagnoza
Znaci oboljenja mogu nekada da podsećaju na Gamboro bolest, hemoragični sindrom i mikotoksikoze.
Terapija se ne sprovodi, a preventiva je moguća imunoprofilaksom i sanitarnim metodama veterinarske medicine.
Literatura: dr Dušan B. Orlić, dr Miloš Kapetanov; BOLESTI ŽIVINE
Prijavi se
Pretraži sajt
Oglasi
-
Otvarač za usta
(Oprema / Prodajem) -
Fleso zatvarac
(Oprema / Prodajem) -
Meredov za pse
(Oprema / Prodajem)