Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

Tema: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 02 nov 2012 11:33 #3035

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
A znate li koliko ima kolega , u Srbiji, koji imaju više od 60 godina koji nisu stekli uslove za penziju ili primaju minimalnu penziju , a nemogu više da idu na teren? Šta ako se, nedaj Bože, povrede ili razbole? Ko će da ih izdržava? Porodicu?
E, to je ta "razlika u ceni" intervencije. Taj koji radi "ispod cene" "častio" je klijenta svojim doprinosima i delom svoje penzije. Naplatio mu je samo "golu" uslugu. Taj, verovatno, ne razmišlja da li će imati od čega da živi - sutra?!
Ne jede se sve što leti. Intervenciju , ponekad, treba i odbiti . Tek da "probači" shvate da nisu na pijaci.
veterinar
Poslednja izmena: 02 nov 2012 11:56 od Palvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 02 nov 2012 20:35 #3044

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Ima u toj istini jos nesto sto treba dodati. Sve je to tako kad neko ima uslove da sam sebi odredjuje platu, odnosno kad je sam svoj gazda.
Ali su izostavljene kolege koje rade za nekog, ko ih drzi na minimalcu godinama i na ruke jos neku sicu.... Sta da oni preduzmu po pitanju vece penzije???
Zakon mi takodje nije jasan. Stvarno, kako misle da neko od 70 godina i dalje ide na teren??? Moze da ide, ali da radi, to je vec malo tezi slucaj...
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 03 nov 2012 02:43 #3048

  • Kathy
  • Kathy's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 124
  • Primljeno zahvalnica: 13
  • Karma: 1
Motivacija zakonodavaca je jasna: "Umrite PRE nego sto docekate penziju..."

Ovo je mozda malo off topik jer se odnosi na sve profesije i na to kako ljudi prolaze sa povecanjem starosne granice za penziju, ali svakako se tice i nasih kolega.
Poslednja izmena: 03 nov 2012 02:44 od Kathy.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 03 nov 2012 11:06 #3054

  • Palvet
  • Palvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 130
  • Primljeno zahvalnica: 5
  • Karma: 15
Ovaj što radi kod gazde, za minimalac, operiše entropijum za 3000 RSD , bez anestezije , u dvorištu tako što 6 ljudi drže psa dok mu ovaj "kopa" po oku. Po mogućstvu, dođe na teren gazdinim/državnim autom i "mazne" par kubika antibiotika iz firme.
Onaj što ima 70 godina i nije sebi zaradio penziju i nemože više na teren, da seljaku par kubika gvožđa za prasad, odgajivaču "odvadi" Vitoligam u flašicu za psa.
Eto ti "matematike".
veterinar
Poslednja izmena: 03 nov 2012 11:08 od Palvet.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 03 nov 2012 14:32 #3056

  • Hardvet
  • Hardvet's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 999
  • Primljeno zahvalnica: 156
  • Karma: 48
Znao sam da za sve postoji resenje...:)
Hvala doktore na ovom odgovoru, slatko si me nasmejao.
veterina.info ***prvi i najveci***
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: "Strucnost" rada nekih kolega veterinara 04 nov 2012 03:08 #3062

  • Kathy
  • Kathy's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 124
  • Primljeno zahvalnica: 13
  • Karma: 1
Pitam se kako li se posle ponasaju psi, macke i ostali kucni ljubimci nakon svih tih trauma, kada im nesavesni pojedinci rade operacije "na zivo"...

Slicno ovome, opisacu jedan dogadjaj iz vremena dok sam isla po terenu, tokom akcije vadjenja krvi govedima, i dok sam se bavila epruvetama i papirima nakon obavljenog posla, cula sam vristanje stenadi na drugom kraju dvorista. Kada sam dosla blize da vidim o cemu se radi, zabezeknula sam se: stariji tehnicar (pred penzijom), sa kojim sam isla po terenu, sekao je ("kupirao", ako se to uopste moze tako nazvati to sto je radio) repove stenadima jedne od lovackih rasa pasa, a stenad su inace bila starija, imala su vise od mesec dana!... To je radio emaskulatorom za prasad, bez dezinfekcije, bez sivenja rane, bez anestezije i bilo cega drugog...

Nisam mogla doci sebi kada sam to videla! Ne samo da je secenje repova sada zabranjeno po postojecem Zakonu o dobrobiti zivotinja (i po novim EU standardima), nego bi trebalo da je i kaznjivo jer je radjeno bez anestezije, i time spada u zlostavljanje zivotinja (prekrseni su Zakon o veterinarstvu, Zakon o dobrobiti zivotinja i Krivicni zakonik Srbije, clan 269).
Medjutim, radilo se o tome da sam ja bila "dosljak" u toj sumadijskoj opstini (a ja sam iz Vojvodine), i stariji tehnicari iz te stanice uveliko "lece" zivotinje (cak i pse, ne samo "stoku") po selima svoje opstine, i "svojim" ljudima.

Cak je bila i situacija da je ta stanica izgubila jedno od vecih sela iz Programa mera, a jedan od tehnicara te stanice je uveliko neovlasceno "lecio" zivotinje po tom selu (kada sam cula neke od njegovih "saveta" kada ga je neko zvao telefonom - a stalno mu je zvonio telefon - smucilo mi se, jer je to vise licilo na savet nekog seljaka, cak ne ni na savet vet. tehnicara!). E sad, pre nego sto je doticna stanica izgubila to selo, vakcinisali smo i cipovali pse, i u jednom od domacinstava ne samo da su odbili vakcinaciju, nego su vlasnici bili izuzetno bezobrazni i cak su pretili (ja sam se sasvim normalno ponasala, nisam osoba koja se svadja). Tamo je praksa da negiraju vlasnistvo nad psima u sopstvenom dvoristu, ranije je bilo slucajeva da pred veterinarom ubiju psa na licu mesta i onda kazu: "Eto vidis da nemam psa!" (pre toga je taj jadni pas lajao pored nogu veterinara dok je vlasnik tvrdio da nema pse), kriju pse (naravno, nevakcinisane i neobelezene) po njivama da cuvaju useve, i onda ih nakon obavljenog "posla" puste sa lanca i slicno.
Dakle, te nasilnike iz doticnog domacinstva sam prijavila vet. inspektorki, i ona je (ipak!) izasla na teren i napravila zapisnik (naravno, na kraju nista od toga...). Nakon svega, pomenuti tehnicar se mesecima ljutio na mene i stalno mi prebacivao, i to iz licnih razloga: zato sto nije hteo da se zamera sa seljacima iz sela po kome "leci", da ga ne bi prijavili konkurentskoj stanici koja je preuzimala to selo za Program mera, a vlasnik te privatne stanice ga je vec prijavljivao i vec je taj tehnicar imao dva pokrenuta sudska spora zbog neovlascenog lecenja tj. nadrilecenja... Ne treba ni pominjati da je "usluge" vrsio budzasto, i cak za neke druge protivusluge, ili za meso i druge proizvode. lekove je kupovao "na crno", i to od starijeg kolege veterinara koji ima svoju vet. apoteku, i kome je u interesu samo da proda sto vise lekova, pa i injekcionih ("ispod tezge", posto je zabranjena prodaja takvih lekova, pa i vakcina).

Disciplinovanje vet. tehnicara, posebno kada su stariji i pred penzijom, skoro je nemoguce, a narocito kada su veterinari znatno mladji, kao sto smo svo troje bili u toj i u prethodnoj stanici, pa jos kada veterinari dodju iz drugih opstina a tehnicari su u svom kraju...

Opis pomenutih dogadjaja je mozda malo komplikovan, ali sigurna sam da cete shvatiti poentu...

Pozdrav kolegama
Poslednja izmena: 04 nov 2012 03:10 od Kathy.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Oglasi za posao

veterina.info fan box